Sněmovna chce, aby úřady ohledně zprávy EK hájily české zájmy

foto Ilustrační foto - Zleva ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), premiér Andrej Babiš (ANO), ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) na jednání Poslanecké sněmovny 12. března 2019 v Praze.

Praha - Sněmovna vyzvala po dnešní debatě o návrhu auditní zprávy Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) ministerstva financí a místního rozvoje, aby důsledně hájila české zájmy. V případě finanční škody žádá o vyvození odpovědnosti vůči viníkům. Dolní komora se na tom usnesla na základě požadavku hnutí SPD Tomia Okamury.

Opoziční ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN neprosadili výzvu vládě, aby zajistila okamžité přerušení vyplácení nenárokových dotací z unijních programů EU firmám z někdejší Babišovy skupiny Agrofert. Návrh nepodpořili poslanci ANO, SPD, ČSSD, KSČM a někteří nezařazení. Dolní komora odmítla i další návrhy pětice opozičních stran.

Patřila k nim výzva kabinetu, aby zajistil zpracování odpovědi Evropské komisi objektivním, nestranným a transparentním způsobem a aby odpověď před odesláním projednal sněmovní evropský výbor. "Poslanecká sněmovna nepodpořením bodu řekla, že jí na tom, jak to bude probíhat, nezáleží," kritizoval před novináři verdikt dolní komory předseda Pirátů Ivan Bartoš. Sněmovna zamítla také žádost o seznam všech dotací, veřejných podpor a zakázek a investičních pobídek, které získaly společnosti ze skupiny Agrofert od předloňského února.

Hnutí ANO uspělo s návrhem, kterým Sněmovna vyzvala vládu k tomu, aby jí do konce srpna předložila zprávu o všech vracených unijních dotacích od vstupu Česka do unie a informaci o tom, jaké kroky učinily české orgány vůči osobám, které tyto korekce zavinily. Babiš v úvodu jednání mluvil o 35 miliardách korun. Kritickým projevům opozičních poslanců už ministerský předseda nenaslouchal, omluvil se z pracovních důvodů.

Babiš uvedl, že pokládá návrh prověrky EK za útok na Česko a na české zájmy a za destabilizaci Česka. Před poslanci dnes zopakoval, že se kvůli němu a jeho bývalé skupině Agrofert žádné evropské dotace vracet nebudou. Babiš trvá na tom, že ve střetu zájmů není. Následně vystoupila čtveřice ministrů za ANO. Až pak se dostali ke slovu opoziční poslanci.

Například předseda nejsilnější opoziční ODS Petr Fiala uvedl, že Babiš ztratil zdravý úsudek, nebo vědomě neříká pravdu a jeho hnutí se tváří, že žádný problém neexistuje. Pokud premiér nepožádá o důvěru Sněmovny, je podle Fialy nutné chránit zájmy lidí před zájmy předsedy vlády.

Předseda poslanců Pirátů Jakub Michálek nepřítomného Babiše nabádal, aby zvážil, zda si nechce platit chleba a párky místo dotací ze svého a zda nechce přestat s ataky na státní pokladnu. Šéf lidovců Marek Výborný Babiše vyzýval, aby se k věci postavil čelem a nekopal kolem sebe. Předseda STAN Vít Rakušan v souvislosti s Babišovým posteskem, jakou udělal hloupost svým vstupem do politiky, premiérovi doporučil, aby dal přednost byznysu.

Předseda klubu SPD Radim Fiala uvedl, že případ není došetřen, což ale neznamená, že rizika pro Česko neexistují. Soudí ale také že, panuje evidentní snaha využít kauzu ke zpochybnění výsledků voleb.

Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik po hlasování poznamenal, že zpráva EK je předběžná a "bůhvíjak unikla". Komunisté podle něj nenavrhovali zvláštní usnesení, protože to považovali za předčasné. Klub KSČM podpořil jen ta usnesení, která považoval za aktuální, uvedl.

Návrh auditní zprávy, který před víkendem zveřejnila média, uvádí, že Babiš má na Agrofert dál vliv a současně má jako premiér vliv i na použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo podle předběžné zprávy vracet do unijního rozpočtu asi kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal.

ODS chce v Senátu vytvořit komisi kvůli auditu EK k Babišovi

Opoziční ODS chce v Senátu podnítit vznik nezávislé komise, která by zajistila objektivní posouzení informací ohledně předběžného návrhu auditu Evropské komise o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a unijních dotací pro Agrofert. Vytvoření komise hodlá iniciovat spolu s dalšími senátorskými kluby. ODS to dnes oznámila na webu.

Opozice má v Senátu většinu na rozdíl od Sněmovny, kde dnes pravice neprosadila požadavek na zveřejnění auditu ani předložení oponentního stanoviska před jeho odesláním do Bruselu.

"Senátorský klub ODS bude ve spolupráci s dalšími senátorskými kluby iniciovat vznik nezávislé senátní komise, která bude garantovat sumarizaci a objektivní posouzení veškerých informací v souvislosti s předběžnou auditní zprávou Evropské komise," uvádí se v usnesení frakce občanských demokratů.

Senát se bude vznikem komise zabývat zřejmě na schůzi, která začne za týden. Auditem komise se zabýval také senátní výbor pro záležitosti EU, jehož členové připravují usnesení pro horní komoru.

Senátorský klub Starostů vyjádřil znepokojení nad tím, že Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) proplácí firmě Agrofert dál zemědělské dotace, přestože je Evropská komise pozastavila až do vyřešení podezření, že český premiér je ve střetu zájmů. Tyto dotace tak nyní jdou z kapes českých daňových poplatníků. Podle Starostů selhala dozorčí rada fondu. Senátoři za STAN proto budou chtít, aby se k tomu zástupce fondu za týden vyjádřil na schůzi Senátu.

"Politici zvolení do dozorčí rady SZIF naprosto selhali. Andrej Babiš a zřejmě i ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) nastavovali a tím i ovlivňovali dotační programy a vlastní podmínky získávání dotací. To budeme jako stát jen těžko vydýchávat," dodal k tomu místopředseda Senátu Jan Horník (STAN).

Audit EK je podle Hamáčka pravý, Babiš podle Kalouska hraje o čas

Předběžný návrh auditu Evropské komise není podle vicepremiéra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka falzifikát. Hamáček to dnes uvedl poté, co předseda vlády a ANO Andrej Babiš označil materiál za pochybný, nepodepsaný a doručený podivným způsobem.

"Prostřednictvím diplomatické služby jsme verifikovali, že ten dokument je pravý," řekl Hamáček. Podle něj by dokument měla projednat vláda.

Babiše za jeho postoj k návrhu auditu zkritizoval také předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Premiér podle něj odmítáním závěrů předběžného auditu Evropské komise pouze oddaluje nevyhnutelný závěr. "Hrajete o čas a berete si Českou republiku a její občany jako rukojmí," prohlásil Kalousek na adresu Babišova tvrzení, že audit má destabilizovat Česko.

Kalousek také zpochybnil na základě předchozích verdiktů Babišovo tvrzení, že se žádné dotace pro Agrofert nebudou vracet. Podle Kalouska i finální verze zprávy bude znamenat, že Česko zaplatí za "konflikt zájmů a hamižnost" předsedy vlády.

"Můžete hrát o čas ještě několik měsíců, ale dobře víte, že to nemůže skončit bez ztráty květinky," uvedl Kalousek k výzvám členů vlády za ANO, že je třeba vyčkat až na oficiální překlad návrhu auditu, české stanovisko k němu a na finální verzi auditu.

Ty hmotné škody už neodvrátíme, ty se prostě staly, to rozhodnutí padne, my je budeme muset zaplatit a jen doufám, že je od Agforetu také vydobudeme zpátky," prohlásil Kalousek na adresu Babiše, který je podle něj "prokazatelný lupič evropských peněz". Babišovi i dalším ministrům za ANO vytkl, že svými autoritativními prohlášeními o údajné nepravdivosti auditu vyvíjejí nátlak na úředníky, jak musí napsat české stanovisko.

Kalousek také poznamenal, že auditoři EK a její právní servis budou zjištění posuzovat podle práva, a ne podle toho, "jak si přeje Babiš a Agrofert".

Babiš pokládá audit EK za útok na Česko a na české zájmy

Premiér Andrej Babiš (ANO) pokládá návrh auditní zprávy Evropské komise ohledně svého střetu zájmů za útok na Česko a na české zájmy a za destabilizaci Česka. Před poslanci dnes zopakoval, že se kvůli němu a jeho bývalé skupině Agrofert žádné evropské dotace vracet nebudou. Babiš trvá na tom, že ve střetu zájmů není.

"Takže ještě jednou: pochybný audit, útok na Českou republiku a znovu opakuji, že se nic vracet nebude," prohlásil Babiš v úvodu jednání dolní komory. V materiálu Evropské komise, byť jej zpochybnil, není podle něho žádný důkaz, že by jako premiér přidělování evropských dotací ovlivňoval. "Byl bych blázen, kdybych to dělal," řekl premiér.

Babiš, který využil svého přednostního řečnického práva, nadále tvrdí, že neporušil české ani evropské právní předpisy o střetu zájmů. Připomněl, že Agrofert vložil do svěřenského fondu, aby splnil český "lex Babiš". Návrh auditní zprávy podle premiéra stojí na absurdní konstrukci, když špatně vykládá české právo. "Evropský úředník pohrdá českými zákony," prohlásil. Opět se opřel do Pirátů a do organizace Transparency International, kteří se kvůli Babišovu střetu zájmů na Brusel obrátili.

Babiš také řekl, že za 15 let českého členství v unii Česko kvůli "korupci a machinacím" vracelo na dotacích asi 35 miliard korun a dalších 17,8 miliardy korun má zadržených. Nařkl z toho "tradiční politické strany".

Návrh auditní zprávy, který před víkendem zveřejnila média, uvádí, že Babiš má na Agrofert dál vliv a současně má jako předseda vlády vliv i na použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo podle předběžné zprávy vracet do rozpočtu Evropské unie kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal.

"Jsem přesvědčen, že naši státní úředníci jsou tak odborně zdatní, že ochrání naše daňové poplatníky před těmito nesmyslnými nápady Evropské komie," řekl Babiš. Podle jeho informací text prověrky EK sepsali dva Češi a jeden Polák. Finální auditní zpráva by mohla být podle premiéra hotová do tří nebo čtyř měsíců.

Brabec:Tvrzení auditu, že jsem nadržoval chemičkám, je neslýchané

Za neslýchané a neuvěřitelné označil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) tvrzení v předběžném auditu Evropské komise, že nadržoval chemickému průmyslu. Argumentoval dnes před poslanci tím, že za jeho působení ve vládě dostaly chemické podniky z holdingu Agrofert unijní dotace v desetinásobně menší výši, než kolik obdržely za jeho předchůdců. K auditu se kriticky postavili i ministryně financí Alena Schillerová a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba za ANO).

Brabec uvedl, že po roce 2014 byly za jeho působení ve funkci ministra chemičkám z Agrofertu schváleny v rámci operačního programu Životní prostředí dva projekty v celkové výši 86 milionů korun. V předchozím období v letech 2007 až 2013 to byly projekty za 800 milionů korun, uvedl Brabec.

Ministr poukázal také na svůj projekt kotlíkových dotací pro statisíce domácností, na nějž bylo vyčleněno devět miliard korun, zatímco na ekologizaci chemického průmyslu zbyly tři miliardy korun.

Audit se zmiňuje o podpoře pro Lovochemii z holdingu Agrofert z Evropského fondu pro regionální rozvoj, na což zřejmě jako člen evropského obchodu s emisními povolenkami (EU ETS) neměla nárok. Lovochemie také podle auditu žádala o podporu pro technologické inovace a výzkum, ale nepřišla s žádnými novými věcmi ani výzkumem, jelikož vše už vyráběla nebo používala firma Duslo, která také patří pod Agrofert.

Ministerstvo i Státní fond životního prostředí podle pondělního prohlášení označily tvrzení v auditu za smyšlená. "Lze jen těžko uvěřit, že zveřejněné dokumenty jsou opravdu oficiálním výsledkem několikaměsíční práce auditorů Evropské komise," reagovala v pondělí mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Stejná slova dnes ve Sněmovně použil i premiér Andrej Babiš (ANO).

Schillerová varovala, že pokud by měl reakci na auditní zprávu psát ministr podle své politické příslušnosti, bylo by to naprosto nepřijatelným politickým vměšováním, které by poškodilo ČR. V zájmu ČR podle ní není ani to, kdyby chtěl někdo předjímat závěry definitivní auditní zprávy nebo příslušné kroky, které orgány podniknou. Není výjimkou, že auditoři Evropské komise návrh zprávy na základě připomínek upraví, zdůraznila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Některé části návrhu označila za nepřesné, zavádějící a nepravdivé.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že pokud někdo spekuluje o tom, že je všechno špatně, musí on bránit své úředníky, ale i české firmy. "Pokud bychom měli dále měřit takovým metrem, přijdeme o desítky miliard korun," řekl.

Babiš a část ministrů za ANO vystoupili před poslanci k předběžné prověrce EK díky přednostním řečnickým právům ještě před blokem, v němž poslanci navrhují změny programu schůze.

MPO prověřuje čtyři projekty z holdingu Agrofert za 250 mil. Kč

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prověřuje kvůli auditní zprávě Evropské komise čtyři projekty holdingu Agrofert v hodnotě zhruba 250 milionů korun. Proplacená částka činí zhruba 100 milionů, řekl dnes ČTK ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). U jednoho z projektů podle Havlíčka ale unijní auditoři chybovali. Čtyři projekty spadají do let 2015 až 2017, kdy se ve střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) mohlo postupovat podle českého výkladu práva, dodal Havlíček. O jaké projekty jde, ministr neuvedl.

Týkat by se podle předběžné auditní zprávy zřejmě mohly lovosické firmy vyrábějící hnojiva Lovochemie či výrobce bioethanolu a a lihovarských výpalků Ethanol Energy z Kutnohorska. Úřad má podle Havlíčka potvrzení ministerstva spravedlnosti, že u všech projektů se postupovalo v souladu s právem. Výsledek současného prověřování na MPO bude podle Havlíčka znám do dvou měsíců.

Babiš vložil své firmy včetně Agrofertu kvůli zákonu o střetu zájmů v únoru 2017 do svěřenských fondů. Podle návrhu auditní zprávy EK, který v pátek zveřejnila média, má Babiš na Agrofert dál vliv a současně jako předseda vlády ovlivňuje i použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo podle návrhu zprávy vracet do rozpočtu Evropské unie kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal. Od loňského srpna platí nová unijní pravidla o střetu zájmů.

"Na čtyřech subjektech se udělal rychlý pohled na věc a z těch čtyřech oblastí se zjistilo, že u jedné udělal chybu audit EK, protože si nevšiml, že projekt nebyl v režimu emisních povolenek. Tím pádem má na to nárok," řekl Havlíček. Dodal, že jde o technikálii, která se vysvětlí, u dalších třech projektů je jejich posuzování otázkou výkladu. Havlíček je ale přesvědčen, že interpretace hodnotitelů z MPO, nehledě na to, o jakou šlo firmu, byla správná.

"Bohužel auditní zpráva z EK začala dříve chodit po sociálních sítích, než se dostala k jednotlivým ministrům. Ačkoliv se jedná o zprávu důvěrnou, která má indikovat nějaký stav, na který se má vytvořit smysluplná oponentura, se zpráva totálně zmarketovala," řekl Havlíček.

Havlíček už v pondělí v České televizi řekl, že resort průmyslu se v minulosti potýkal s vysokou chybovostí projektů, proto mu byla pozastavena částka až do 19 miliard korun. To ale podle ministra nesouvisí s aktuálním návrhem auditní zprávy EK. Havlíček předpokládá, že tuto částku EK zpětně proplatí. Záležitost se táhne přes rok.  

Audit EK se týká peněz vyplácených z Evropského sociálního fondu (ESF), který řídily ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a pražský magistrát, a také Evropského regionálního a rozvojového fondu (ERDF) a Kohezního fondu. Ty spadají pod ministerstva životního prostředí a průmyslu.

Mluvčí ministerstva práce Kristýna Křupková dnes ČTK řekla, že v rámci Operačního programu Zaměstnanost nebyly peníze poskytnuty žádným příjemcům, kteří spadají pod holding Agrofert. Úřad eviduje pouze jeden projekt, který s Agrofertem souvisel. Jde o firemní vzdělávací projekt pardubické chemičky Synthesie, který skončil letos v lednu. Byl ale neaktivní a žádné dotační peníze nevyžádal, ani mu nebyly proplaceny, uvedla mluvčí. Podle předběžné auditní zprávy bylo součástí žádosti jako partner chemičky uvedeno i Zámečnictví Šejvl z Pardubicka.

Server ihned.cz v pondělí upozornil, že majitel zámečnictví Jan Šejvl netušil, že by spolužadatelem vůbec byl. Firmu vede s manželkou a žádné zaměstnance, které měli školit v rámci projektu, nemají. Synthesie měla podle návrhu auditu větší šanci získat dotaci, určenou zejména pro malé a střední firmy, když zažádá společně s malou firmou. Generální ředitel Synthesie Josef Liška pro ihned.cz uvedl, že továrna nakonec dotaci nevyužila. Nedokázal však odpovědět, jak se firma bez zaměstnanců na společnou žádost dostala. Mluvčí Agrofertu serveru odpověděl, že Synthesia žádala o podporu ve spolupráci s agenturou. Její název neuvedli.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je středa 26. února 2020

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď