Havlíček: Omezení obchodu a služeb není v rozporu s rozsudkem NSS

foto Ilustrační foto - Vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) hovoří na zasedání Poslanecké sněmovny 26. března 2021 v Praze.

Praha - Přetrvávající omezení maloobchodního prodeje a poskytování služeb není v rozporu s aktuálním rozhodnutím Nejvyššího správního soudu. Soud se ve svém rozsudku obchodem a službami kromě jedné vedlejší poznámky nezabýval. Poslancům to řekl vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) v debatě na téma Konce likvidace českého maloobchodu, kterou vyvolali Piráti. Poslanci nakonec nedospěli k hlasování o navržených usneseních, protože klub ANO požádal před přestávkou o přestávku na poradu. Ve zbytku jednacího dne už se Sněmovna k tomuto tématu nevrátila.

Nejvyšší správní soud ve čtvrtek oznámil, že zrušil celé mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které kromě jiného omezuje provoz obchodů, služeb i setkávání lidí. Zásah má několikadenní odklad, vstoupí v platnost čtvrtý den po právní moci soudního rozhodnutí, tedy po jeho doručení aktérům. Vláda dnes dopoledne v reakci na to schválila nové opatření o omezení obchodu, uvedl mluvčí kabinetu.

"Podle našeho názoru trvání omezení maloobchodního prodeje a služeb není v rozporu s rozsudkem soudu," řekl Havlíček. Soud se podle něj vyjádřil zejména k omezení hromadných akcí.

Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík naopak prohlásil, že vláda jednala nezákonně a soudem zamítnutým opatřením překročila své kompetence, které si podle něj vymyslela. Označil to za krátkozraké a varoval, že to bude stát spoustu peněz na odškodnění. Argument, že není možné otevřít obchody kvůli epidemii, nyní absolutně neobstojí, uvedl.

Chce, aby Sněmovna mimo jiné konstatovala, že současné uzavření maloobchodu je protiprávní a neodpovídá znění pandemického zákona. Otevření maloobchodních provozoven po vládě požadují také poslanci SPD a hnutí Trikolóra. Klub SPD chce po vládě navíc i to, aby neprodleně zajistila otevření služeb včetně gastronomických jen při základních opatřeních.

"Jsme v situaci, kdy to vypadá, že máme jednou nohou nakročeno k tomu, abychom se z toho téměř dostali,“ řekl Havlíček. "Nezkažme si to, není to o politice, o ideologii,“ poznamenal. Pokud budou čísla klesat ke 100 nakažených na 100.000 obyvatel, vláda by mohla 3. května uvolnit obchody, uvedl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 17. května 2021

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď