Sněmovna asi neuzákoní veto obcí na stavbu úložiště radioaktivního odpadu

foto Schůze Sněmovny 8. září 2023, Praha.

Praha - Sněmovna asi neuzákoní právo obcí vetovat výstavbu hlubinného úložiště radioaktivního odpadu na jejich území, i když to dnes podle přání dotčených obcí navrhli jednotlivci z řad poslanců KDU-ČSL, Pirátů a SPD. Dolní parlamentní komora zřejmě pouze ve vládním návrhu prodlouží lhůty, které mají dostat obce na vyjádření stanoviska k vybudování úložiště. O podobě zákona by poslanci mohli rozhodnout do konce září.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) uvedl, že "právo veta nemá žádnou analogii u podobně významných staveb veřejného zájmu". Připomenul rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z roku 2020, podle něhož nikdo nemůže prosazovat veto jen kvůli tomu, že případné negativní dopady nechce ve své blízkosti. S možností veta podle ministra nepočítal ani věcný záměr zákona, který připravovala minulá vláda pod vedením Andreje Babiše (ANO).

Podmínku souhlasu obcí s výstavbou úložiště navrhli do vládní předlohy doplnit poslanci Vát Kaňkovský (KDU-ČSL) s Klárou Kocmanovou (Piráti) a Radek Koten (SPD). Doporučili využít podobného finského zákona. Sám Kaňkovský ale v debatě připustil, že návrh většinovou podporu Sněmovny nezíská. Podmínku požaduje uzákonit Platforma proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 52 obcí a spolků. Žádala vládu o zásadní přepracování návrhu zákona. Předloha podle platformy neposiluje pozici obcí při procesu spolurozhodování. Upozornila ministry také na riziko zkrácení času na geologické průzkumy a výběr finální lokality pro úložiště už v roce 2028, které podle platformy navrhuje Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO).

Kotenův návrh navíc v souladu s vládní předlohou počítá s tím, že rozhodnutí vlády o výběru úložiště bude podléhat souhlasu obou parlamentních komor, což sněmovní hospodářský výbor doporučil zrušit. Kotenův návrh nepodpoří podle Bereniky Peštové (ANO) ani nejsilnější opoziční frakce. Poslankyně označila za nepřijatelné, aby to rozhodovala Sněmovna, v níž se blokuje i projednávání zákonů.

Návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu by měl podle úprav výboru dát obcím 140 dnů na vyjádření k návrhu na umístění hlubinného úložiště. Vláda navrhla lhůtu 90 dnů. Zákon by měl ministerstvu průmyslu a obchodu výslovně uložit projednání návrhu na umístění úložiště s ministerstvem životního prostředí a s občany dotčených obcí na území některé z nich. Vládě pak má dát zákon možnost stanovit kompenzační příspěvky dotčeným obcím i nad výši příspěvků podle zákona.

Zákon podle Síkely (STAN) nastavuje pravidla jednotlivých řízení, kdy především stanovuje práva dotčených obcí. Norma má uzákonit pravidla ústních jednání a primárně vymezit tzv. účastenství dotčených obcí v řízení o stanovení chráněného území pro hlubinné úložiště. Vláda zřídí pracovní skupinu pro komunikaci s obcemi, která by měla usnadnit jejich zapojení do přípravy a provozování úložiště.

SÚRAO chce kvůli stavbě úložiště prověřovat čtyři území, a to Horka a Hrádek na Vysočině, Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. Přípravu geologicko-průzkumných a výzkumných prací zahájí ještě letos. Místo úložiště vyhořelého paliva z jaderných elektráren by mělo být vybráno v roce 2030, podle platformy proti úložišti má zákon lhůtu o dva roky zkrátit. V úložišti mají být půl kilometru pod zemí trvale uložené tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Úložiště mělo vzniknout původně do roku 2065, o urychlení výstavby se ovšem mluví kvůli dočasnému zařazení jádra v EU mezi zelené investice. Podmínkou je, že státy spoléhající na jadernou energetiku mají mít hlubinná úložiště od roku 2050.

Sněmovna schválila převod správy zajištěného majetku z úřadu na vnitro

Správu majetku zajištěného v trestním řízení zřejmě převezme od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) ministerstvo vnitra. Vládní novelu, která převod předpokládá, dnes schválila Sněmovna. Předloha navíc rozšiřuje možnosti ponechání zajištěné movité věci na místě a v některých případech umožní zajistit místo věci peníze. Nyní ji dostanou k posouzení senátoři.

Správu majetku v současnosti vykonává po dobu zajištění buď soud, který o zajištění rozhodl, či na základě soudního pověření územní pracoviště ÚZSVM nebo soudní exekutor. Podle novely bude soud moci pověřit místo majetkového úřadu právě ministerstvo vnitra. Na ministerstvu už od roku 2017 funguje Centrum zajištěných aktiv (Cenza), které se zabývá prodejem zajištěných věcí. Výnos putuje na zvláštní účet ministerstva spravedlnosti, ze kterého jsou odškodňovány oběti spáchané trestné činnosti.

Pokud by ministerstvo vnitra nemohlo správu konkrétního majetku zajistit, pomůže podle novely orgánům v trestním řízení nalézt vhodného správce. Vnitro také bude moci odmítnout správu majetku, pokud jde o věc, která vyžaduje zvláštní podmínky nakládání nebo odbornou způsobilost. Kvůli správě zajištěných vozidel by mělo mít podle návrhu nepřetržitý přístup k údajům z jejich registru.

Generální ředitelství cel by podle předlohy mohlo vykonávat správu zajištěného majetku i v případech, kdy je podezření na to, že byl získán v souvislosti s porušením předpisů upravujících provozování hazardních her. Náklady správy majetku by měl podle úpravy nově nést subjekt, který správu vykonává, místo orgánů činných v trestním řízení.

Novela si také klade za cíl rozšířit možnosti, kdy je možno zajištěnou movitou věc takzvaně ponechat na místě. Orgány činné v trestním řízení by pak dostaly právo kontrolovat, zda podezřelí dodržují zákaz nakládání se zajištěnou věcí. Pokud by musely vstoupit do prostoru, k jehož prohlídce je potřeba soudní příkaz, budou mít povinnost si souhlas soudu vyžádat. V případě, že by věc nesnesla odkladu, mohou do prostoru, který není obydlím, vstoupit i bez souhlasu soudce, o ten ale budou muset bezodkladně požádat zpětně.

Předloha také zavádí možnost místo zajištěné věci složit do úschovy peníze, které hodnotě věci odpovídají. Nesměl by ale být ohrožen účel trestního řízení, se zajištěním peněz by také musel souhlasit soudce či státní zástupce.

Policie vloni zajistila majetek za zhruba 5,3 miliardy korun. Oproti předchozímu roku hodnota klesla téměř o dvě miliardy korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď