Smutný, Kaščejevová a Sopková jsou pozváni do oscarové akademie

foto Ceny české filmové kritiky za rok 2019 se předávaly 1. února 2020 v Praze. Režisérka Darja Kaščejevová převzala cenu Mimo kino za film Dcera.

Los Angeles/Praha - Kameraman Vladimír Smutný, animátorka a studentka pražské FAMU Darja Kaščejevová (Daria Kashcheeva) a výtvarnice Nora Sopková dostali nabídku členství v americké filmové akademii, která rozhoduje o udělování nejprestižnějších světových filmových ocenění Oscar. Akademie na svých internetových stránkách uvádí, že do svých řad letos pozvala celkem 819 tvůrců z 68 zemí.

Ze světových osobností pozvání obdržela například herečka Eva Longoriová známá ze seriálu Zoufalé manželky, Constance Wuová z filmu Zlatokopky, zpěvačky a herečky Zendaya a Cynthia Erivová či herec John David Washington, jež účinkoval ve filmu režiséra Spikea Leeho BlacKkKlansman.

Nabídku na připojení do akademie dostává každý z filmařů, který se podílel na filmu nominovaném na Oscara, řekla ČTK Alexandra Hroncová z FAMU.

Ceny české filmové kritiky za rok 2019 se předávaly 1. února 2020 v Praze. Kameraman Vladimír Smutný převzal cenu pro audiovizuální počin za film Nabarvené ptáče. Smutný natáčel film Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula, který letos postoupil do oscarového užšího výběru deseti nejlepších snímků. Americká akademie rovněž připomněla Smutného práci na oscarovém snímku režiséra Jana Svěráka Kolja z roku 1996.

Smutný dnes ČTK řekl, že členem akademie zatím není, protože dosud neodeslal patřičný formulář. Chystá se tak však učinit a v příštím ročníku tedy bude moci promluvit do rozdělování nejprestižnějších filmových cen.

Studentka pražské FAMU Darja Kaščejevová byla letos nominována na Oscara za krátký animovaný film Dcera, který sice do finále nepostoupil, ale obdržel ocenění na řadě velkých zahraničních filmových festivalů.

Výtvarnice Nora Sopková byla nominována na Oscara spolu s Novozélanďanem Ra Vincentem za scénografii filmu Králíček Jojo. Sopková dnes ČTK řekla, že se rozhodla na nabídku akademie nereagovat.

Do rozhodování o Oscarech se letos zapojila dokumentaristka Helena Třeštíková, která pozvání do americké filmové akademie obdržela loni. "Vybrala jsem si ale jen dokumenty, protože hlasovat o všech filmech znamená všechny vidět," řekla dnes ČTK. I celovečerních dokumentů bylo přihlášeno 140; Třeštíková přiznává, že všechny neviděla, z užšího výběru 15 filmů ale viděla všechny.

Společně s Třeštíkovou loni dostali z Česka nabídku připojit se k akademii také herci a kaskadéři Ladislav Lahoda a Pavel Cajzl. V minulosti do akademie vstoupili například držitelé Oscarů režiséři Miloš Forman a Jiří Menzel či kostýmní výtvarník Theodor Pištěk.

Americká filmová akademie má více než 8000 členů, jen v posledních třech letech jich přibyly asi 2000. Organizace se v posledních letech snaží čelit kritice, že sdružuje převážně bělošské muže, a věnuje proto zvýšenou pozornost procentuálnímu zastoupení žen a příslušníků etnických menšin. Z letos pozvaných osob je 45 procent žen a 36 procent jich náleží k etnickým menšinám. Téměř polovina pozvaných tvůrců není z USA.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je úterý 2. března 2021

Očekáváme v 19:00 2°C

Celá předpověď