Slunečné počasí provází v Česku mimořádně nízká vlhkost vzduchu

foto Ilustrační foto - Lidé sedí na zídce na Vyšehradě v Praze, kde panovalo 20. února 2021 slunečné počasí.

Praha - V Česku je v současnosti mimořádně suchý vzduch. Zatímco běžně dosahuje relativní vlhkost vzduchu 70 procent, v těchto dnech je to místy pouhých deset procent. Takto nízké hodnoty zaznamenali meteorologové ve větší míře naposledy před téměř deseti lety, uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém facebookovém účtu.

K deseti procentům nyní klesá vzdušná vlhkost zejména v nížinách. "Takto nízké hodnoty vlhkosti vzduchu jsme zaznamenali naposledy v srpnu 2012 a lokálně i v březnu a dubnu 2020 a červenci 2018," podotýkají meteorologové. Sušší vzduch podle nich občas bývá ještě při inverzi na horách.

Nízkou vlhkost vzduchu mohou přímo pociťovat někteří citliví lidé. Nepřímo ji ale mohou zaznamenat řidiči, kteří navzdory nízkým ranním teplotám nemusí odstraňovat námrazu z oken aut. Suchý vzduch také výrazně zlepšuje dohlednost, a to i na vzdálenosti přes 50 kilometrů, upozornil ve druhé polovině minulého týdne na webu ČHMÚ meteorolog František Šopko.

Současné slunečné počasí, které s sebou přináší velké rozdíly teplot mezi dnem a nocí i minima srážek, ale v Česku končí. Už dnes začne od západu postupně přibývat oblačnosti a v úterý a středu bude podle předpovědi místy pršet, na horách i sněžit.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď