Slunce vysušuje koryta řek, rozumně splavných je jen několik toků

foto Vodáci na řece. Ilustrační foto.

Praha - Vodákům současné tropické počasí nepřeje, neboť slunce vysušuje koryta řek. Vody je málo a v některých oblastech je podle Vojtěcha Jančara z Českého kanoistického svazu situace skutečně kritická. Rozumně splavných je v Česku jen několik toků, dodal. Doporučuje Vltavu a Otavu. Situaci zvláště na malých tocích by mohly změnit bouřky, které se mají objevit do konce týdne.

Vltava je splavná jak pod Vyšším Brodem, tak na horním toku. Tam ale platí omezení daná správou šumavského národního parku. Vodáci už projedou i propust u Barevné skály v Českém Krumlově, skála je po dvou měsících sanace zabezpečená.  

Také na Otavu se podle něj lze vydat s lodí, přestože průtok v Sušici spadl pod čtyři kubíky.

Na ostatních velkých tocích nejčastěji navštěvovaných vodáky je již situace horší. Sázava s Lužnicí a Nežárkou jsou skoro úplně na suchu. Ohře na tom není lépe. "Pokud je někdo ochoten táhnout často loď za sebou na koníčkovací šňůře, pak se o řeku na středním toku může pokusit. Z Kadaně, respektive od Nechranic je řeka splavná lépe," popsal Jančar.

Na Berounce jsou mělčiny pod některými jezy. Labe je lépe splavné od Jaroměře, Jizera má jakžtakž vodu od Bakova. Stará koryta Metuje jsou podle Jančara stálicí, většina ostatních malých řek je na suchu.

Ani na Moravě a ve Slezku není situace s vodou jiná. Ostravské řeky jsou splavné z Ostravy, Opava pak pod ústím Moravice. Bečva je na suchu a Morava vodácky zaujme od Postřelmova. Dyje je pak splavná až od Novomlýnských jezer.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 17. července 2019

Očekáváme v 11:00 19°C

Celá předpověď