Slovinský umělec vytváří Trumpovu sochu v nadživotní velikosti

foto Americký prezident Donald Trump.

Lublaň - Slovinský umělec vytváří dřevěnou sochu amerického prezidenta Donalda Trumpa v nadživotní velikosti, která má odkazovat na jeho populismus. Ve Slovinsku, které je rodnou zemí Trumpovy manželky Melanie, budí dílo kontroverze, napsal server BBC.

Téměř osm metrů vysoká socha byla vztyčena na soukromém pozemku. Zobrazuje Trumpa s hranatou hlavou a čelistí, jak zvedá do vzduchu ruku v pěsti. Tvůrce Tomaž Schlegl řekl agentuře AFP, že chce, aby sloužila jako komentář k Trumpově populistické politice.

Dřevěná socha americké první dámy Melanie Trumpové. Trumpova skulptura vzniká nedlouho po ironizující soše prezidentovy chotě Melanie, která byla nedávno představena poblíž jejího rodiště v Sevnici. Socha z jednoho kusu kmene ji zachycuje v modrých šatech s rukou vztyčenou k nebi.

Někteří obyvatelé výtvor označili za "urážku" s tím, že vypadá spíše jako sněhurka než jako první dáma Spojených států. "Melania je slovinská hrdinka, ve Spojených státech to dotáhla na vrchol," uvedla 66letá Katarina.

Nová Trumpova socha vzniká ve vesnici Sela pri Kamniku asi 30 kilometrů severně od Lublaně. "Poprvé od druhé světové války vítězí populismus: podívejte se na (britského premiéra Borise) Johnsona, podívejte na Trumpa, našeho prezidenta nebo (maďarského premiéra Viktora) Orbána. Kam ten svět spěje?" řekl Schlegl s tím, že chce lidem "otevřít oči" a ukázat jim, "o čem je demokracie".

Dílo zachycuje šéfa Bílého domu v obleku a s červenou kravatou, v póze připomínající newyorkskou sochu Svobody. Schlegl dodal, že mechanismus uvnitř sochy umí měnit výraz v Trumpově tváři z "velice přátelského" během týdne na "opravdu děsivý" o víkendech, což má symbolizovat pokrytectví populistických politiků.

Reakce místních jsou rozporuplné. Někteří sice sochu označili za "dobrý nápad", AFP ale zaznamenala, jak do díla tento týden jeden obyvatel najel svým traktorem. Slavnostně odhalena má socha být až v sobotu.

Někteří kritici ji na internetu označili za "ztrátu dřeva" a prohlásili, že nikdy neměla být vytvořena. "Naši tradičnější sousedé, venkovský lid, tvrdí, že je ošklivá a že se nehodí do této překrásné krajiny," říká Schlegl.

Americký prezident je ve Slovinsku postavou, která polarizuje. Každopádně od chvíle jeho zvolení v roce 2016 se rodné město jeho ženy stalo magnetem na turisty. Místní podnikavci prodávají s odkazem na Melanii bačkory nebo koláče a můžete si tu koupit i hamburger se sýrovou krustou připomínající Trumpovu blonďatou kštici.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď