Slovenští pendleři zablokovali některé hraniční přechody

foto Slovenští pendleři blokovali 21. července 2021 hraniční přechod s Českem Lanžhot-Brodské na protest proti podle nich nepřiměřeným vládním opatřením proti koronavirové nákaze.

Bratislava/Praha - Slovenští pendleři dnes odpoledne asi na dvě hodiny zablokovali některé hraniční přechody s Českem, Maďarskem a Rakouskem na protest proti vládním opatřením proti šíření koronaviru, která považují za nepřiměřená. Na některých místech se tvořily dlouhé kolony, jinde, například na přechodu s Českem Lanžhot-Brodské, protesty dopravu příliš nezdržely, zjistil na místě zpravodaj ČTK. Protesty na hranicích s ČR skončily před 19:00, podobně jako na přechodu s Maďarskem Čunovo-Rajka, kde se utvořila mnohakilometrová kolona.

Protesty začaly na několika přechodech po 17:00, podle zpravodaje ČTK se na slovenské straně hraničního přechodu s Českem Lanžhot-Brodské sešla asi stovka protestujících. Policie tam otáčela vozy, kolony se ale netvořily. Auta původně mohla přejet nedaleký hraniční přechod na D2 Břeclav-Kúty. Část protestujících z přechodu Lanžhot-Brodské ale později na slovenské straně zablokovala i tento dálniční přechod, a to ve směru na Slovensko. Šlo o několik desítek lidí. V místě se začala tvořit zácpa, směr do Česka zůstal průjezdný. Před 19:00 však byly oba hraniční přejezdy znovu volné.

Mluvčí jihomoravské policie Petr Vala uvedl, že vzhledem k tomu, že se akce konala na slovenské straně, čeští policisté situaci pouze monitorovali. Dodal, že protestující několika vozy zablokovali i hraniční přechod Hodonín-Holíč. I v tomto případě na slovenské straně.

Protesty dnes komplikovaly dopravu také na hraničním přechodu v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku. Osobní automobily museli policisté posílat na hraniční přechod Šance/Čadca-Milošová. Kamiony a další nákladní automobily ale na místě čekaly na ukončení blokády, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Rozsáhlé kolony se podle slovenských médií vytvořily na dálnici D2 z Bratislavy směrem do Maďarska. Asi 50 protestujících zablokovalo přechod Čunovo-Rajka, kde vytvořili lidský řetěz a skandovali hesla jako "hanba" a "testovat se nedáme". Policie upozorňovala řidiče, aby se oblasti vyhnuli a využili jiné přechody, po sedmé hodině večer již nicméně hlásila konec blokády.

Podle veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) pendleři zablokovali i přechod mezi bratislavskou čtvrtí Petržalka a rakouským městem Berg, kde se rovněž tvořily zácpy.

Zástupce slovenských přeshraničních pracovníků Juraj Martiny předem upozorňoval, že protesty nemají jednotnou organizaci a že se mohou konat i na menších přechodech. Účast na protestech přislíbily podle něj i některé mimoparlamentní politické strany a odboráři. Na přechod Čunovo-Rajka podle slovenských médií dorazili mimo jiné někteří poslanci opoziční strany Hlas-sociální demokracie bývalého premiéra Petera Pellegriniho.

Martiny si v rozhovoru pro slovenský zpravodajský portál Pravda.sk postěžoval, že slovenská vláda svými opatřeními přehlíží zájmy pendlerů a obyvatel pohraničí. "Nezajímáme je, ačkoliv jsou nás desítky tisíc. Je to pro nás velké zklamání," řekl. "Neočkovaní musí mít PCR test, ale na ten mnozí nemají peníze," poznamenal. Upozornil také, že pendleři nemají žádný status, kterým by se dlouhodobě řídili. Vládní opatření jsou podle aktivisty chaotická a lidé jsou unavení a zklamaní.

Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec dnes po jednání vlády prohlásil, že lidé, kteří chtějí pendlovat přes hranice, musí dodržovat pravidla. Dnešní blokáda podle jeho názoru nedává smysl a zbytečně zvyšuje napětí. "Absolutně nijak jim to nepomůže, takováto diskuze není konstruktivní," řekl s tím, že pendleři podle něj mají dostatek času na to, aby se nechali naočkovat.

Podobná situace na slovenských hranicích nastala již 9. července, kdy komplikovala dopravu přes některé hraniční přechody, například v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 4. srpna 2021

Očekáváme v 3:00 15°C

Celá předpověď