Matovič v Praze ohlásil plné otevření česko-slovenských hranic

foto Slovenský premiér Igor Matovič (vlevo) při uvítání 3. června 2020 v pražské Kramářově vile. V pozadí vpravo je český předseda vlády Andrej Babiš.

Praha - Od dnešní půlnoci se plně obnoví volný pohyb lidí mezi Českem a Slovenskem a vrátí se ke stavu v době před pandemií koronaviru. Dnes to oznámili premiéři obou zemí Andrej Babiš (ANO) a Igor Matovič u příležitosti Matovičovy první oficiální návštěvy Česka. Premiéři také jednali o evropském fondu obnovy po epidemii koronaviru, podle nich by se měla visegrádská čtyřka (V4) dohodnout na společném postoji k němu. Česko a Maďarsko zatím návrh kritizují, Slovensko a Polsko jsou k němu vstřícné.

Česko dosud jednalo se Slovenskem a dalšími státy střední Evropy o otevření hranic od 15. června. Matovič řekl, že dostal od týmu slovenských vědců zelenou k tomu, aby se hranice otevřely už nyní, a to pro jakoukoli formu dopravy, nejen pro individuální cestování. Podle Babiše o tom diskutují ministři vnitra, i podle něj by měla být mezinárodní vlaková a autobusová doprava na Slovensko bez omezení.

Slovenský premiér také řekl, že od vědců dostal povolení pro obnovení volného pohybu osob i s jinými zeměmi. Neupřesnil, o jaké státy jde. Například Rakousko dnes oznámilo, že od čtvrtka ruší kontroly na všech svých hranicích s výjimkou těch s Itálií. Lidé z Česka, Slovenska i dalších sousedních zemí nebudou při cestě do Rakouska muset předkládat negativní test na koronavirus, nepočítá se ani s povinnou karanténou.

Premiéři se dnes zabývali i evropským fondem obnovy, podle nich bude debata pokračovat i na summitu V4 v Lednici 11. června. Český premiér dnes zopakoval, že má vůči návrhu fondu výhrady. Kritizoval zejména skutečnost, že by jedním z kritérií pro rozdělování peněz měla být míra nezaměstnanosti, která podle něj s dopady epidemie nesouvisí. Babiš naznačil, že by za vhodnější kritérium považoval dopad pandemie na hrubý domácí produkt jednotlivých zemí. Matovič naopak zopakoval, že Bratislava se k návrhu fondu staví vstřícně.

Matovič po jednání s Babišem také řekl, že se letos uskuteční i pravidelné společné zasedání české a slovenské vlády. Zatímco loni se ministři sešli ve Valticích, nyní Bratislava plánuje schůzku ve Slovenském ráji. Termín zatím stanoven nebyl.

Po jednání s českým premiérem se Matovič setkal i s prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě. Zeman při rozhovoru blahopřál Matovičovi k vítězství ve volbách a ocenil otevření česko-slovenské hranice. Politici také vyjádřili přání, aby nadstandardní vztahy obou zemí pokračovaly.

Odpoledne se Matovič setkal s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Oficiální program návštěvy uzavřel na Petříně, kde položil věnec u sochy jednoho ze zakladatelů Československa Milana Rastislava Štefánika a krátce promluvil se slovenskými krajany žijícími v Praze, kterých se u petřínské hvězdárny shromáždilo několik desítek.

Matovič se svým politickým uskupením Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) vyhrál březnové parlamentní volby, čímž ukončil osmiletou vládu Směru-SD. Premiérem byl jmenován 21. března. Je tradicí, že první cesta českých a slovenských premiérů vede do země, se kterou je pojí společná československá historie. Matovič zatím, stejně jako většina evropských lídrů, zahraniční cesty odkládal kvůli koronaviru.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-4°C

Dnes je pátek 15. ledna 2021

Očekáváme v 1:00 -3°C

Celá předpověď