Slovenský parlament začal jednat o žádosti vydat Fica k vazebnímu stíhání

foto Ilustrační foto - Předseda strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico (na snímku z 1. března 2020).

Bratislava - Slovenský parlament začal dnes dopoledne jednat o žádosti prokuratury, aby vydal k vazebnímu stíhání expremiéra a šéfa opoziční strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica. Policie ho minulý týden obvinila kromě jiného ze založení a podpory zločinecké skupiny v souvislosti s podezřením z dřívějšího zneužívání policie a finanční správy proti politickým oponentům. V případu jsou stíhány i další tři osoby. Fico, který je poslancem parlamentu, stíhání opakovaně označil za politickou mstu a za snahu o likvidaci opozice.

O žádosti prokuratury budou poslanci hlasovat patrně až příští týden. Do dnešních 16:00 SELČ vystoupili v prvním kole rozpravy jen dva poslanci z více než tří desítek přihlášených. Jednání o tomto bodu zpomalily kromě jiného přestávky, tradiční hodina otázek na členy kabinetu a také četné reakce poslanců na vystoupení řečníků v rozpravě.

Už vystoupení první vládní poslankyně Anny Zemanové, která kromě jiného řekla, že rovnost před zákonem platí pro všechny, vyvolalo ve sněmovně emoce. Předsedající opakovaně vybízel zákonodárce, aby se uklidnili.

"Směr nikdy nebránil a nebude bránit žádnému vyšetřování trestných činů. Na druhé straně se nenecháme zavírat jako slepice jen proto, abyste nám zavřeli ústa. I dnešek ukazuje, že jediným vaším cílem je zavírat opoziční politiky, vzít jim poslanecké mandáty," řekl Fico v reakci na vystoupení Zemanové. V samotném prvním kole rozpravy by měl Fico vystoupit jako poslední.

Opozice nehodlá při hlasování podpořit návrh na Ficovo vydání ke stíhání ve vazbě. Ze čtyř koaličních stran zatím není známý postoj hnutí Jsme rodina šéfa parlamentu Borise Kollára; dvě poslankyně tohoto hnutí se ve středu zdržely hlasování v mandátovém a imunitním výboru, který navzdory tomu doporučil sněmovně, aby prokuratuře vyhověla.

Odpoledne přišly Fica podpořit k budově parlamentu stovky lidí na shromáždění, které svolal Směr-SD. Z pódia k nim promluvili představitelé Ficovy strany a dav skandoval hesla proti nynější vládě.

Poslance na Slovensku může soud poslat do vazby pouze v případě, že s tím předem souhlasil parlament. Prokuratura tvrdí, že Fico by mohl na svobodě ovlivňovat svědky nebo jinak mařit vyšetřování. K samotnému Ficovu obvinění policie ale souhlas sněmovny nepotřebovala. Slovenští zákonodárci totiž mají imunitu jen pro hlasování a pro výroky v parlamentu a v jeho orgánech. I v případě vazebního stíhání by Fico o mandát nepřišel. Ztratil by ho až v případě, že by ho soud pravomocně shledal vinným.

Kromě bývalého trojnásobného premiéra čelí obvinění také Ficův stranický kolega a exministr vnitra Robert Kaliňák, bývalý policejní prezident Tibor Gašpar a jeden podnikatel. Na Kaliňáka, který je nyní advokátem, soud uvalil vazbu minulý víkend.

Vyšetřovatel Fica a Kaliňáka podezírá ze zneužívání policie a finanční správy proti politickým oponentům v době, kdy byli u moci. Poškozenými byli podle policie hlavně bývalý prezident Andrej Kiska a někdejší opoziční politik, nyní ministr financí a šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič.

Fico ještě jako premiér označoval Kisku i Matoviče za daňové podvodníky a na veřejnost unikly také neveřejné informace o Kiskově firmě. Na bývalého prezidenta prokurátor nedávno podal obžalobu v souvislosti s daňovou kauzou jeho firmy; Kiska, který Fica porazil v prezidentských volbách v roce 2014 a pak se vůči Ficovi politicky vymezoval, své stíhání označil za expremiérovu mstu.

Kaliňák i Fico o funkce v kabinetu přišli během politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka v roce 2018. O dva roky později pak Směr-SD po porážce v parlamentních volbách skončil v opozici.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 23. března 2023

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď