Slovenský parlament vyslovil důvěru nové vládě premiéra Matoviče

foto Ilustrační foto - S rouškou na tváři a s ochrannými rukavicemi skládali 20. března 2020 v Bratislavě noví slovenští poslanci slib na ustavující schůzi parlamentu, která byla svolána necelé tři týdny po únorových volbách. Jednání Národní rady kvůli pandemii nového koronaviru provázela mimořádná opatření.

Bratislava - Slovenský parlament dnes podle očekávaní vyslovil důvěru nové vládě premiéra Igora Matoviče, která vzešla z únorových parlamentních voleb. Kabinet po týden trvající rozpravě o jeho programovém prohlášení podpořilo 93 ze 141 přítomných poslanců, tedy potřebná nadpoloviční většina. Matovič v reakci řekl, že koalice chce změnit Slovensko na zemi, kde se bude dobře žít všem lidem.

Koalice složená z Matovičova protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), hnutí Jsme rodina, liberální strany Svoboda a solidarita (SaS) a strany Za lidi exprezidenta Andreje Kisky slíbila v příštích čtyřech letech kromě jiného očistu justice či boj proti korupci. Koalice má v parlamentu ústavní většinu.

"Jsem rád, že obrazně máme od parlamentu kulaté razítko k vládnutí a že parlament nám vyslovil důvěru. Chceme Slovensko změnit na zemi, kde se bude dobře žít nejen zbohatlíkům, kterým sloužila strana Směr posledních 12 let, ale každému občanovi," řekl Matovič po hlasování. Dodal, že země stojí před zkouškou, zda je skutečně sociálním státem, který pomáhá tam, kde je třeba.

Matovičův kabinet vystřídal předchozí koaliční vládu v čele se sociálními demokraty (Směr-SD) někdejšího premiéra Roberta Fica. Směr-SD, který byl u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006, skončil po volební porážce v opozici. Druhou opoziční stranou v nynějším volebním období je krajně pravicová formace Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko.

Programové prohlášení vlády nepodpořili opoziční poslanci, kteří v rozpravě tvrdili, že kabinet nemá peníze na splnění všech slibů. Kritizovali rovněž, že vláda do zmíněného dokumentu nezahrnula termíny splnění svých záměrů. Hlasování se nezúčastnila kromě jiných poslankyně menší vládní strany SaS Jana Cigániková, která už dříve ohlásila, že program vlády s ohledem na její plány ohledně případného zavedení jen jedné zdravotní pojišťovny podpořit nehodlá.

Nová vláda nastoupila do úřadu 21. března, tedy již v době pandemie choroby covid-19. V uplynulých týdnech kabinet prosadil ve sněmovně změny několika zákonů s cílem omezit dopady koronaviru na ekonomiku, firmy a zaměstnance.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 3. března 2021

Očekáváme v 17:00 10°C

Celá předpověď