Slovenský parlament schválil zvláštní zdanění nadměrných příjmů elektráren

foto Elektroměr. Ilustrační foto.

Bratislava - Slovenská sněmovna dnes schválila návrh na zdanění nadměrných příjmů výrobců elektřiny sazbou 90 procent. Opatření navrhla menšinová vláda premiéra Eduarda Hegera v souladu s dřívější dohodou členských zemí EU za účelem řešení vysokých cen energií. Podobný zákon už schválila i Česká republika.

Zmíněnému zdanění bude na Slovensku po podpisu zákona prezidentkou Zuzanou Čaputovou podléhat až na výjimky rozdíl mezi prodejní cenou jedné megawatthodiny (MWh) elektřiny a částkou, kterou stanoví vláda v rozmezí od 50 do 250 eur (1220 až 6090 Kč).

Zvláštní odvod se nebude vztahovat například na elektrárny s nejvyšším instalovaným výkonem 0,9 megawattu či na elektrárny, které spalují zemní plyn, jehož cena dříve výrazně stoupla. Naopak zvláštní dani budou podléhat i obchodníci na velkoobchodním trhu s elektřinou, pokud jsou součástí skupiny spolu s výrobcem elektřiny, který bude slovenský odvod platit.

Za mimořádné situace, tedy například při ohrožení odběratelů vysokými cenami, bude vláda na základě schváleného zákona moci regulovat ceny v oblasti energií, včetně samotné ceny například elektřiny či plynu pro domácnosti a malé podniky, a to místo nezávislého energetického regulačního úřadu. Představitelé vlády už dříve oznámili, že v příštím roce se regulované ceny elektřiny pro domácnosti nezmění, zemní plyn a teplo naopak zdraží o 15 procent. Vývoj cen tak bude pro rodiny mnohem příznivější než při plném promítnutí letošního zdražování energií na burzách.

Říjnová dohoda členských zemí EU stanovuje limit 180 eur (4380 Kč) za megawatthodinu pro příjmy elektráren využívajících levnější zdroje než plyn. Příjmy nad tuto hranici mohou unijní vlády použít na opatření k podpoře domácností a firem. Tuto dohodu Bratislava ovšem dříve kritizovala a prosazovala, aby vybraná daň z mimořádných zisků v EU byla přerozdělena mezi členské země evropského bloku podle jejich spotřeby.

Slovenský premiér na konci září uvedl, že elektřinu, která se na Slovensku vyrobí v příštím roce, v minulosti koupili také zahraniční obchodníci za výrazně nižší ceny než po letošním zdražení energií na burzách.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je pátek 27. ledna 2023

Očekáváme v 9:00 -1°C

Celá předpověď