Slovenský ministr zahraničí Lajčák zůstane v úřadu, stáhne demisi

foto Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák.

Bratislava - Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák bude pokračovat ve funkci ministra zahraničí. Lajčák dnes vzal zpět svou demisi, prezident Andrej Kiska tento krok ministra vzal na vědomí, sdělil večer ČTK Kiskův mluvčí Roman Krpelan. Minulý týden Lajčák předal hlavě státu rezignaci v reakci na to, že slovenští poslanci odmítli migrační pakt OSN. Dnes dopoledne ministr v tiskovém prohlášení ale oznámil, že se rozhodl setrvat v čele ministerstva zahraničí a že v této věci učiní příslušné kroky.

Lajčák otočil ohledně své demise navzdory tomu, že kromě parlamentu se proti migračnímu paktu OSN vyslovila i slovenská vláda, která také nesouhlasila s vysláním slovenského zástupce na nadcházející mezivládní konferenci o paktu. Lajčák samotný dokument OSN i účast Slovenska na zmiňované konferenci obhajoval. Jako nedávný předseda Valného shromáždění OSN se na jeho přípravě také významně podílel.

Změnu postoje k rezignaci Lajčák zdůvodnil podporou, které se mu dostalo kromě jiných také od vrcholných politiků Slovenska, a také nadcházejícím předsednictvím Slovenska v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Proti Lajčákově demisi se dříve vyslovil například premiér Peter Pellegrini, který se ministra v otázce paktu OSN ale nezastal. Prezident Kiska zase tvrdil, že Slovensko by nemělo ztratit tak kvalitního ministra a diplomata světové úrovně, jakým je Lajčák. Hlava státu dříve v tomto týdnu odložila rozhodnutí o Lajčákově demisi s odůvodněním, že chce nechat prostor k jednáním ministra zahraničí s premiérem.

Někteří ústavní právníci v minulosti zpochybňovali možnost, zda je prezident oprávněn odmítnout demisi ministra nebo zda může člen vlády podanou demisi odvolat. Jiní odborníci na ústavní právo obě možnosti připustili.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je středa 24. července 2019

Očekáváme v 3:00 21°C

Celá předpověď