Slovensko zahajuje kampaň na propagaci výhod členství v EU a NATO

foto Ilustrační foto - Slovenský premiér Robert Fico hovoří 2. září na tiskové konferenci v Bruselu po jednání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem o přípravě neformálního summitu EU27 v Bratislavě.

Bratislava - Slovensko zahajuje informační kampaň s cílem propagovat výhody členství země v EU a v NATO. Zaměřit se chce hlavně na mladší generaci, která nezažila vstup země do obou seskupení. Novinářům to dnes řekl státní tajemník ministerstva zahraniční Ivan Korčok, jehož úřad se na kampaní podílí. Většina Slováků podporuje členství v unii i v Severoatlantické alianci, z politických stran otevřeně vystupuje proti EU a NATO jen krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS).

"Zanedlouho si připomeneme 25 let vzniku Slovenské republiky. Za těch 25 let existence Slovenska, ale zejména od vstupu Slovenské republiky do NATO a Evropské unie se nám z členství v těchto organizacích stala samozřejmost. Máme generaci, která nezná jiné podmínky, jako členství v těchto dvou klíčových organizacích," uvedl Korčok ke kampani, která zahrnuje například vysílání spotů na sociálních sítích či diskuse.

Kampaň označil Korčok také za příspěvek proti různým dezinformacím, které se šíří například na internetu. "Reagujeme na to, že je velký informační přetlak, ve kterém se ztrácejí základní souvislosti, jež se týkají bytostných zájmů Slovenské republiky. Nemůžeme nevidět, že otázka dezinformačních kampaní, útoku proti západnímu společenství, je přítomna. Je to fenomén, se kterým se bude muset vypořádat i Slovenská republika," řekl Korčok. Ten dlouhodobě zastupuje šéfa slovenské diplomacie Miroslava Lajčáka, který vykonává funkci předsedy valného shromáždění OSN.

Propagace členství v NATO pod heslem "My jsme NATO" je součástí alianční kampaně, do jejíhož pilotního projektu se zapojilo Slovensko a několik dalších zemí. "Naším cílem není dosáhnout toho, aby všichni milovali NATO. Chceme však, aby se vědělo, že neexistuje žádná jiná bezpečnostní a obranná pojistka, která by byla lepší než ta, kterou nabízí členství v NATO," uvedl Korčok.

Kampaň začíná jen několika týdnů poté, co vrcholní slovenští politici ve společném prohlášení potvrdili proevropské a proatlantické směřování své země.

Letos na jaře v průzkumu veřejného mínění s členstvím Slovenska v EU souhlasilo 73,9 procenta respondentů. Zapojení země do NATO podpořilo 58,2 procenta Slováků. Kriticky vůči EU a NATO vystupuje LSNS, která loni začala sbírat podpisy pod petici za vypsání referenda o vystoupení Slovenska z obou seskupení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 15:00 19°C

Celá předpověď