Slovensko žádá zdravotníky v zahraničí, aby se vrátili do vlasti

foto Nemocniční oddělení pro pacienty s covidem-19 ve vážném stavu - ilustrační foto.

Bratislava - K návratu do vlasti kvůli koronavirové krizi vybídlo dnes slovenské ministerstvo zdravotnictví ty zdravotníky, kteří pracují v cizině. Děje se tak v situaci, kdy se nemocnice v zemi pod Tatrami začínají rychle plnit pacienty s onemocněním covid-19. Mnoho slovenských lékařů či zdravotních sester působí i v České republice. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka může být slovenských lékařů v Česku zhruba 2000 až 3000 a ještě více zdravotních sester.

Slovenské zdravotnictví se dlouhodobě potýká s nedostatkem personálu. Podle dřívějších odhadů v pětimilionové zemi chybí 3500 lékařů a také několik tisíc sester.

"Nacházíme se v době a v situaci, jaké slovenské zdravotnictví ještě nečelilo. Naším prvořadým cílem je ochránit zdraví a životy občanů Slovenska. Prosím proto zdravotníky v zahraničí, aby přišli pomoci do své vlasti s péčí o pacienty s covid-19," uvedl ministr zdravotnictví Marek Krajčí v tiskové zprávě.

"Výzva je logická a dá se očekávat, že část zdravotníků ji vyslyší," řekl ČTK prezident komory Kubek. Sám nedávno vyzval lékaře v zahraničí, aby se vrátili pomoci do Česka. Přihlásily se jich asi dvě desítky. "Musí se dohodnout se svým stávajícím zaměstnavatelem. V rámci EU ale mechanismus uznání kvalifikací není složitý," dodal.

Bratislava má zájem zejména o lékaře a sestry se specializací v oblasti anesteziologie a intenzivní medicíny. Právě tato skupina zdravotníků je potřebná při péči o vážně nemocné pacienty s covidem-19.

Slovenští zdravotníci odcházeli do ciziny za lepšími platovými či pracovními podmínkami nebo v zahraničí zůstali po studiu. Slovenské ministerstvo zdravotnictví slíbilo, že bude rychleji uznávat kvalifikace pro případ, že lékaři či sestry ze Slovenska získali doklady o vzdělání v EU.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pátek 27. listopadu 2020

Očekáváme v 9:00 0°C

Celá předpověď