Slovensko, Rakousko a Británie zpřísňují restrikce

foto Lidé v rouškách při předvánočních nákupech v Regent Street v Londýně před zpřísněním restrikcí 19. prosince 2020.

Berlín/Bratislava/Londýn/Vídeň/Jeruzalém - Slovensko ode dneška omezuje volný pohyb osob. V zemi se uzavřela řada obchodů a služeb s výjimkou prodejen zajišťujících základní potřeby. V Rakousku budou až na výjimky nově muset do desetidenní karantény i cestující z ČR. V Izraeli byla zahájena kampaň očkování proti koronaviru. Jako první dostal vakcínu premiér Benjamin Netanjahu. Německo opět hlásí přes 30.000 nových případů nákazy. Premiér Johnson oznámil zpřísnění restrikcí pro část Anglie, přidal se Wales.

Na Slovensku se uzavřela řada prodejen a služeb, například fitness centra, divadla, kina i kadeřnictví. Restaurace mohou vydávat jídlo jen přes okénko. Nadále jsou zakázány hromadné akce, kostely zůstanou přístupné jen pro menší počet věřících než dosud. Nařízení se naopak nevztahuje na lázně, prodejny potravin a dalších základních životních potřeb, drogerie, lékárny, pošty či banky. Hotely a lyžařská střediska zůstávají otevřeny, návštěvníci ale nadále potřebují negativní výsledek testu. Během zákazu vycházení jsou na Slovensku povoleny cesty do zaměstnání či na nákupy nezbytných životních potřeb, vánočního stromku či ryb, k lékaři, na bohoslužby, případně do přírody nebo na vyzvednutí zásilek z internetových obchodů. Členové jedné domácnosti by se měli setkat nanejvýše s jednou další rodinou. Vládní nařízení prozatím zůstane v platnosti do 29. prosince.

V platnosti slovenské úřady ponechaly nařízení, že lidé přijíždějící na Slovensko z rizikových zemí, tedy i z Česka, až na výjimky potřebují negativní výsledek testu starý maximálně 72 hodin. V opačném případě by museli v zemi do karantény. Výjimky z předkládání testů mají například posádky v nákladní dopravě, dále autobusů, vlaků a letadel, jakož i cestující při tranzitu přes Slovensko.

Rakousko ode dneška kvůli šíření covidu- 19 rozšiřuje cestovní varování na téměř všechny země světa. Cestovatelé z ČR při příjezdu do Rakouska musí do desetidenní karantény, a to i tehdy, když předloží negativní test na covid-19. Ukončit karanténu předčasně lze podstoupením PCR nebo antigenního testu s negativním výsledkem, a to nejdříve pátý den po vstupu do Rakouska. Specifická varování se netýkají služebních cest nebo pendlerů.

Izrael začal očkovat proti covidu, první byl premiér Netanjahu

V Izraeli dnes začala kampaň očkování proti koronaviru. Jako první dostal vakcínu před televizními kamerami premiér Benjamin Netanjahu, aby očkovací kampaň podpořil, informovala agentura AFP.

Jednasedmdesátiletý předseda vlády byl očkován dnes večer v nemocnici poblíž Tel Avivu. Hned po něm přišel na řadu ministr zdravotnictví Juli Edelstein. V neděli očkování čeká prezidenta Reuvena Rivlina.

"Je to velký den pro Izrael. Věřím v tuto vakcínu. Konec pandemie je na dohled, do Izraele míří miliony dávek vakcíny," prohlásil premiér Netanjahu a vyzval přitom občany, aby následovali jeho příkladu.

Izrael očkuje veřejnost vakcínou, kterou vyvinula americká společnost Pfizer ve spolupráci s německou firmou BioNTech. Podle dřívějších informací médií chce vláda aplikovat denně až 60.000 dávek vakcíny, při tomto tempu by mohly být koncem ledna očkovány až dva miliony lidí. Celkem má Izrael 8,9 milionu obyvatel. Doručení vakcín od britské farmaceutické firmy AstraZeneca a americké Moderny se podle izraelské televize očekává nejdříve v dubnu.

Od začátku epidemie se v Izraeli infikovalo koronavirem 370.152 lidí a 3057 pacientů s nemocí covid-19 zemřelo. Za poslední den přibylo 2177 nakažených. V tomto týdnu denní přírůstek infikovaných tři dny přesáhl dokonce hranici 2800, což jsou nejvyšší čísla za poslední dva měsíce.

Izraelská vláda nyní uvažuje o novém zpřísnění opatření proti šíření viru; uzavřeny by mohly být obchody, nákupní centra, venkovní trhy a školy v oblastech s vysokým výskytem nákazy.

Německo opět hlásí přes 30.000 nových případů nákazy

Německo opět ohlásilo více než 30.000 nových případů nákazy koronavirem. Podle údajů Institutu Roberta Kocha (RKI) se celkový počet zaznamenaných případů za uplynulý den zvýšil o 31.300 na zhruba 1,471 milionu. Počet úmrtí s covidem-19 v Německu stoupl o 702 na 25.640, napsaly agentury DPA a Reuters.

V pátek Německo ohlásilo rekordních 33.777 nových případů nákazy koronavirem. Toto číslo nicméně zahrnovalo také zhruba 3500 nakažených z Bádenska-Württemberska, kteří nebyli z technických důvodů včas zaregistrováni předchozí den. Minulou sobotu Německo oznámilo 28.438 nových případů, upozorňuje DPA.

Sedmidenní reprodukční číslo v Německu se podle pátečních údajů RKI zvýšilo na 1,05 z 0,97 v předchozím dnu. Číslo udává, na kolik dalších lidí infikovaný člověk nákazu přenese. Pokud je číslo dlouhodobě pod hodnotou jedna, má se za to, že infekce je na ústupu.

Kvůli nepříznivému vývoji budou v Německu nejméně do 10. ledna zavřené všechny obchody, které neprodávají zboží každodenní potřeby. Neotevřou se ani školy a na veřejných místech je zakázán prodej alkoholu. Vláda tento týden zpřísnila karanténní režim poté, co částečný "lockdown" zavedený v listopadu nepřinesl kýžený efekt.

Na německo-rakouské hranici stojí kolona kvůli testům na covid

Zhruba 17 kilometrů dlouhá kolona aut se dnes odpoledne vytvořila na německé dálnici A3 směrem do Rakouska. Důvodem jsou zdravotní kontroly na rakouské hranici, jejichž cílem je zabránit šíření koronaviru, uvedla agentura DPA. Podle bavorské policie má řada vozidel "východoevropské" poznávací značky. Rakouská policie a vojsko podle agentury APA namátkově kontroluje také hraniční přechody z Česka, Slovenska a dalších sousedních zemí.

Na rakousko-německém hraničním přechodu Suben se fronta aut začala tvořit již v noci na dnešek. Podle bavorských úřadů zdravotní kontroly začaly dnes v 10:00 SEČ. Namátkové kontroly jsou součástí opatření, které Rakousko od dneška zavedlo pro cestující z rizikových oblastí.

Mnozí cestující Rakouskem zřejmě pouze projíždějí a pokračují do dalších zemí. "Lidé se pravděpodobně vracejí domů," konstatovala místní policie s poukazem na cizí poznávací značky aut. Podle agentury DPA zatím není jasné, jestli po dálnici rovněž cestuje větší množství turistů mířících na dovolenou.

Johnson zpřísnil restrikce pro část Anglie, přidal se Wales

Britský premiér Boris Johnson dnes ohlásil zavedení nejvyššího stupně karanténních omezení v Londýně a na jihovýchodu a východu Anglie od nedělního rána. Obyvatelé uvedených oblastí budou muset - až na omezené výjimky - setrvat ve svých domovech, uvedla stanice BBC na svém webu. Nové restrikce proti šíření nákazy koronavirem mají platit nejméně dva týdny, přezkoumány mají být 30. prosince, dodala.

Uzávěru, která začne platit již od půlnoci, ohlásil také Wales, kde tamní úřady původně plánovaly zpřísnit restrikce až po Vánocích. Severní Irsko také již oznámilo, že tento krok přijde hned po svátcích, uvedla agentura AP. Zpřísnění restrikcí podle ní znamená, že miliony lidí musí zrušit domluvená setkání o Vánocích a také většina obchodů v Londýně a dalších dotčených oblastech bude muset zavřít. Ve Skotsku premiérka Nicola Sturgeonová podle BBC uvedla, že omezení proti nákaze se zmírní pouze pro Štědrý den. Tento krok objasnila tím, že vzhledem k nové, snadněji přenositelné verzi koronaviru je nutná "silná prevence".   

Až dosud byly v Británii tři úrovně omezení, Johnson nyní vyhlásil čtvrtý. Nové restrikce podle premiéra zhruba odpovídají omezením zavedeným v listopadu v Anglii. Zavřít budou muset obchody, které nejsou považované za základní, a také krytá sportoviště. Lidé by měli pracovat z domova, neměli by cestovat mezi oblastmi, bohoslužby zůstávají povolené.

Johnson na tiskové konferenci podle agentury Reuters připustil, že vládní plány zmírnit restrikce během vánočních svátků padly kvůli růstu případů nákazy novým kmenem koronaviru SARS-CoV-2 detekovaným na jihu Anglie, který se podle vědců šíří rychleji než ostatní. Johnson dodal, že nic nenasvědčuje, že by tento nový kmen měl být nebezpečnější než dosavadní.

Komentátoři upozorňují, že vláda změnila názor po třech dnech - tehdy Johnson prohlašoval, že "by bylo nelidské zrušit Vánoce".

Spojené království je spolu s Itálií nejhůře postiženou evropskou zemí s více než 67.000 mrtvými. V sobotu Británie překročila hranici dvou milionů potvrzených případů nákazy koronavirem od začátku pandemie, připomněla agentura AFP.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 15:00 7°C

Celá předpověď