Slovensko podle ministra obrany nejedná o předání svých stíhaček Ukrajině

foto Ilustrační foto - Na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku 20. září 2020 pokračují Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR, které jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Kvůli koronaviru se konají bez diváků. Průlet letounů MiG-29 slovenské armády.

Bratislava - Slovensko podle ministra obrany Jaroslava Nadě nejedná o předání svých vojenských stíhaček ruské výroby MiG-29 Ukrajině. Ministr dnes před novináři také popřel informace o zničení raketového systému S-300, který Bratislava minulý týden darovala Kyjevu v zájmu posílení ukrajinské obrany před útoky ruské armády.

"Ukrajinci nás o tato letadla nepožádali. Vůbec se nebavíme, že bychom je tam dali," uvedl Naď.

Slovenský premiér Eduard Heger v rozhovoru s listem Sme, který byl zveřejněn v pondělí, ohledně migů řekl, že pokud má tato technika někde posloužit, tak je to právě na Ukrajině. Prezidentka Zuzana Čaputová dnes řekla, že pro případ, že by Ukrajina projevila zájem o zmíněné stíhačky, lze o takové formě pomoci uvažovat po zajištění ochrany slovenského vzdušného prostoru.

Slovensko od zahájení ruského útoku na Ukrajinu pracuje na předčasném ukončení provozu stíhaček MiG-29, jejichž fungování je závislé na ruských firmách. Slovenští politici počítají s tím, že země odstaví migy po dohodě se spojenci o ochraně slovenského nebe, a to do doby, než země dostane objednané americké stíhačky F-16. Jejich dodání se podle dřívějších informací o rok opozdí, první stroje dorazí až v roce 2024.

Naď popřel informace o zničení systému protivzdušné obrany S-300, které Slovensko minulý týden darovalo Ukrajině. "Je nasazen, slouží. Mohli jsme vidět lež ruské propagandy. Hovořil jsem s ukrajinským ministrem obrany, systém funguje," řekl Naď.

Slovenská armáda uvedla, že nahrávky o zničeném systému S-300, které se šíří internetem, jsou staršího data. Ukrajina podle ní měla sto baterií tohoto systému.

Slovenská vláda schválila ministerstvu vnitra plán nákupu nových vrtulníků v odhadované hodnotě 25 milionů eur (610 milionů korun), které nahradí dva dosluhující stroje Mi-171 ruské výroby. Slovensko podle ministra vnitra Romana Mikulce nemá přístup k servisu a k náhradním dílům pro tyto stávající vrtulníky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď