Slovensko nakonec nezruší karanténu pro očkované proti covidu-19

foto Bratislavský hrad. Ilustrační foto.

Bratislava - Slovensko od příštího týdne nakonec nezruší karanténu pro cestující z členských zemí Evropské unie a některých dalších států, kteří už byli očkováni proti nemoci covid-19 nebylo toto onemocnění v posledním zhruba půl roce prodělali. Úřad hlavního hygienika Slovenska dnes opravil svou původní informaci ze čtvrtka. Na turisty z EU a také například z Británie či Švýcarska se ale budou vztahovat mírnější podmínky karantény.

Cestující, kteří dva týdny před příjezdem na Slovensko pobývali jen v zemích EU a jiných určených států, budou moci ukončit karanténu také po obdržení negativního výsledku testu na koronavirus. Ten v případě zájmu podstoupí už hned po vstupu na slovenské území. Nebudou tak muset strávit v izolaci alespoň osm dnů. Podmínkou ale je, že už při překročení slovenských hranic budou mít potvrzení, že nejsou infikováni koronavirem. Podobný režim nyní platí při pracovních cestách pro pracovníky, kteří mají pobyt například v některém členském státě EU.

Další podmínkou k využití mírnější formy karantény očkovanými bude, aby uplynuly alespoň dva týdny od podání druhé dávky vakcíny od firem Moderna nebo Pfizer/BioNtech nebo alespoň čtyři týdny od podání první dávky takzvané vektorové očkovací látky, jakou je například vakcína společnosti AstraZeneca. Pravidlo o volnější karanténě se bude vztahovat i na cestující v období do 180 dnů po překonání onemocnění covid-19.

Už nyní platí výjimky z nástupu do karantény při cestách na Slovensko například pro posádky v nákladní, autobusové, letecké, lodní či železniční přepravě nebo osoby, které bydlí v příhraničí a dojíždějí za prací do zahraničí nebo na Slovensko. Stejná výjimka se vztahuje také na slovenské studenty v Česku, Rakousku, Maďarsku a Polsku nebo studenty ze zmíněných zemí, kteří navštěvují školu na Slovensku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je čtvrtek 13. května 2021

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď