Kolona kamionů na D2 dosáhla asi 19 km, Slovensko zavřelo hranice

foto Ilustrační foto - Hraničn přechod Sudoměřice - město/Skalica na Hodonínsku mezi Českem a Slovenskem, který byl uzavřen v rámci opatření slovenské vlády proti šíření koronaviru. Snímek je ze 14. března 2020.

Bratislava - Situaci na D2 u hranic na Slovensko i dnes komplikovaly kolony kamionů. Okolo 19:30 měřila fronta kamionů před hraničním přechodem Lanžhot-Brodské zhruba 19 kilometrů. Slovensko navíc během dne zavřelo pro kamiony hranice. Česká policie proto řidiče vyzvala, aby vozy odstavili, než se situace vyjasní. Problémy vznikaly už na hranicích Slovenska s Maďarskem. Maďaři zavedli na přechodech přísná opatření kvůli šíření koronaviru. Dlouhé kolony na hranici byly i minulý týden.

Slovensko odpoledne oznámilo, že do odvolání zavírá hraniční přechody s Českou republikou, Maďarskem, Polskem a Rakouskem až na výjimky pro všechny kamiony. "Víme o tom. Můžeme jen vyzvat řidiče, kteří směřují přes Slovensko na Maďarsko, aby odstavili vůz na nějakém bezpečném místě a počkali na vyjasnění situace," řekl ČTK policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Zákaz vjezdu na Slovensko se vztahuje pro nákladní vozy s hmotností nad 7,5 tuny. Výjimku mají auta s nákladem živých zvířat, zboží, které podléhá rychlé zkáze a vozy, jež mají naplánovanou vykládku právě na Slovensku.

Kolona na D2 se dnes začala tvořit už ráno, kolem 8:00 byla zhruba tříkilometrová, začínala za Lanžhotem. Aktuálně je podle dálniční informační cedule mezi 42. až 60. kilometrem, začíná zhruba u Podivína.

Na začátku týdne byl na D2 u hranice podle policie relativní klid, menší kolona na přechodu kvůli opatřením byla v pondělí ráno, v úterý kolony nevznikly. Výraznější dopravní komplikace se na přechodu znovu objevily ve středu, následně i ve čtvrtek, kdy vznikla kolona až dvacetikilometrová, dosahovala zhruba k Podivínu.

Až třicetikilometrové kolony byly v místě minulý týden - začaly v úterý, kdy řada kamionů sahala zhruba k Rakvicím. Pak se ale zkracovaly. Prvním dnem bez kolony byla neděle.

Problém vzniká už na hranicích Rumunska a Maďarska a přelévá se na hranice Maďarska a Slovenska a na česko-slovenskou hranici. Důvodem jsou přísná opatření kvůli šíření nemoci COVID-19.

Kvůli obavám z šíření koronaviru platí zákaz cestování českých občanů do zahraničí. Cizinci naopak nesmí do České republiky. Pro přepravu zboží zůstaly hranice otevřené.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď