Slovensko hlásí nejvíce úmrtí turistů v horských oblastech za deset let

foto Pěší turistika - ilustrační foto.

Bratislava - Slovensko, které patří k oblíbeným cílům českých cestovatelů, hlásí největší počet úmrtí turistů v horských oblastech za posledních deset let. Nejvíce obětí při třiceti smrtelných nehodách od začátku letošního roku do 11. srpna - třináct - tvořili podle dnešního oznámení ministerstva vnitra Slováci. Horská záchranná služba (HZS) vybídla turisty k opatrnosti a k dodržování jejích doporučení. Dnes odpoledne ve Vysokých Tatrách, nejvyšším pohoří země, zemřel po zásahu bleskem jeden polský turista a další utrpěl zranění.

Téměř polovinou se ve sledovaném období na tragických úmrtích podílely pády z výšky. Právě zřícení během túry bylo na konci července ve Vysokých Tatrách patrně příčinou úmrtí také devětašedesátiletého turisty z Česka.

"Apelujeme na návštěvníky horských oblastí, aby nepodceňovali podmínky na horách, aby svou trasu důkladně plánovali a aby dodržovali doporučení a pokyny HZS. Mějte na paměti, že túra nekončí na vrcholu, ale až po bezpečném návratu domů," uvedl v tiskové zprávě ministerstva vnitra šéf HZS Marek Biskupič.

Dnes odpoledne letečtí záchranáři dostali hlášení, že skupinu turistů z Polska na hoře Kriváň zasáhl blesk, informovala ČTK Zuzana Hopjaková, mluvčí společnosti Air Transport Europe, která v zemi provozuje vrtulníkovou záchranku. Na místě zemřel jeden muž. Dalšího zraněného turistu, kterého zásah bleskem odhodil a který utrpěl úraz páteře, ve stabilizovaném stavu vrtulník dopravil do nemocnice.

HZS dříve během dne vydala varování před rizikem odpoledních bouří ve Vysokých Tatrách a v dalších pohořích země.

Horská služba turistům doporučuje, aby nainstalovali do svých mobilních telefonů aplikaci HZS, která umožňuje rychle zjistit polohu volajícího. Podle HZS by návštěvníci rovněž měli uzavřít pojištění, které pokryje náklady spojené s případným pátráním či záchranou.

Cestovní ruch na Slovensku letos zaznamenal oživení. Počet ubytovaných turistů ale zaostává za rekordním rokem 2019, kdy země ještě nečelila koronavirové infekci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 29. září 2022

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď