Slovensko chystá sérii kroků proti drahým energiím, zvažuje i zastropování cen

foto Plyn, zemní plyn, hořák, sporák, cena plynu – ilustrační foto.

Bratislava - Slovensko chystá systém kompenzací a dalších opatření proti výraznému zdražení energií pro domácnosti, zvažuje i takzvané zastropování cen spolu s programem pomoci některým skupinám spotřebitelů včetně podniků. Po dnešním mimořádném jednání vlády to novinářům řekl státní tajemník ministerstva hospodářství Karol Galek.

U zemního plynu navrhlo ministerstvo hospodářství využít k dodávkám pro domácnosti také levný plyn, který je dlouhodobě uskladněný v zásobnících. Galek odhadl, že domácnosti si za plyn připlatí 30 až 40 procent. "Někomu se to může zdát příliš, cena na trzích ale stoupla 12 až 15násobně," řekl.

Další návrh počítá s kompenzacemi rodinám v souvislosti s cenami tepla. Stát se už dříve dohodl se soukromým akcionářem největšího výrobce elektřiny v zemi, společností Slovenské elektrárne, na tom, že firma část své produkce dodá za výrazně nižší než tržní cenu. "Cena komodity pro všechny domácnosti bude na příští rok a rok 2024 zastropována," řekl Galek k cenám elektřiny. Podle dřívějších informací se tato nízká cena bude vztahovat pouze na 85 procent dřívější spotřeby rodin.

Ministr financí Igor Matovič před novináři naopak odhadl, že rodinám hrozí výraznější zdražení elektrické energie.

Bratislava také zvažuje, že zavede strop na ceny elektřiny i plynu pro podniky a jiné skupiny odběratelů. Rovněž zkoumá možnost poskytování kompenzací podnikům. Také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes řekla, že EU by měla zastropovat cenu plynu přepravovaného potrubím z Ruska.

Slovensko podle Galeka bude usilovat také o to, aby náklady na kompenzace vysokých cen energií mohlo financovat z nevyčerpaného balíku peněz v evropských fondech.

Někteří členové vlády včetně Matoviče kritizovali ministerstvo hospodářství za to, že podle nich opatření nepřipravilo dostatečně a včas. Ministr hospodářství Richard Sulík minulý týden podal demisi v souvislosti s vládní krizí a možným odchodem jeho strany Svoboda a Solidarita do opozice.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 7. února 2023

Očekáváme v 21:00 -5°C

Celá předpověď