Slovenská vláda bude moci stanovit ceny elektřiny i plynu, rozhodl parlament

foto Dráty vysokého napětí - ilustrační foto.

Bratislava - Úřady na Slovensku budou moci přikázat firmám, aby dodávaly elektrickou energii a plyn určeným odběratelům za vládou stanovenou cenu. Změnou zákona o energetice o tom rozhodl slovenský parlament. Představitelé vlády označili případné uplatnění nových pravidel za krajní řešení v době energetické krize. Největší výrobce elektřiny v zemi, společnost Slovenské elektrárne (SE), už předem varoval, že využití zmíněných posílených pravomocí státu v energetice by vedlo ke krachu tohoto už tak silně zadluženého podniku.

Po podpisu zákona prezidentkou Zuzanou Čaputovou bude moci slovenská vláda nově vyhlásit stav energetické nouze i pro případ, že výrazně stoupnou ceny energií na velkoobchodních trzích, což by mohlo vyústit v nedostupnost elektřiny nebo plynu a způsobit například značné hospodářské škody. Následně by kabinet stanovil cenu elektřiny i plynu pro určenou skupinu odběratelů.

Ministerstvo hospodářství by zase mohlo například až zakázat přepravu plynu ze Slovenska do zahraničí nebo nařídit odběratelům kromě domácností omezení spotřeby elektřiny či plynu.

Zmíněný stav nouze bude moci trvat nejdéle 180 dnů. Vláda ho sice bude moci prodloužit, a to i opakovaně, toto její rozhodnutí by už ale dodatečně musel schválit parlament.

Česko už dříve schválilo novelu energetického zákona, podle které vláda bude moci nařízením stanovit maximální ceny elektřiny a plynu.

Slovenský výrobce elektřiny SE upozornil na hrozící krach společnosti pro případ, že by mu vláda přikázala dodávat slovenským odběratelům i tu část plánované výroby elektřiny, kterou již podnik předem prodal zahraničním zákazníkům. Firma by totiž s ohledem na splnění svých závazků musela nakupovat energii za vysoké tržní ceny. Slovenský ministr hospodářství Karel Hirman výtky SE odmítl a řekl, že možné finanční problémy podniku by mohly být důsledkem nesprávných manažerských rozhodnutí a nikoliv nových opatření státu v energetice. Většinový podíl v SE má pod kontrolou italský koncern Enel se skupinou Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského, zbylých 34 procent akcií výrobce elektřiny vlastní slovenská vláda.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď