Slovenská prokuratura obvinila prozatímního šéfa policejní inspekce

foto Ozbrojený policista. Ilustrační foto.

Bratislava - Slovenský prokurátor obvinil ze zneužití pravomocí a z maření spravedlnosti prozatímního šéfa policejní inspekce Petera Scholtze, který byl zadržen v pondělí. Vyplývá to z dnešního oznámení prokuratury. Stíhání čelí také všichni zadržení čtyři vyšetřovatelé elitní policejní jednotky NAKA, a to podle tisku v souvislosti s jejich postupem při vyšetřování jedné zločinecké skupiny i samotné policejní inspekce či pro podezření z manipulace se svědeckou výpovědí.

Důvody stíhání Scholtze, které ho ministr vnitra Roman Mikulec pověřil řízením policejní inspekce letos v červnu, nejsou známé. Scholtz dříve pozastavil činnost vyšetřovatelce, jež stála v čele týmu prověřujícího podezření, že vyšetřovatelé NAKA navádějí svědky ke křivé výpovědi. Jednu z akcí, kterou v této souvislosti uskutečnila policejní inspekce, dříve přerušil policejní prezident Peter Kovařík. Bratislavská prokuratura ho kvůli tomu v srpnu obvinila a Kovařík následně ohlásil rezignaci.

Zmíněnou čtveřici obviněných vyšetřovatelů spojuje činnost v policejním týmu, který odhaloval například korupci někdejších policejních špiček a jiných citlivých kauz. Jejich obvinění s těmito případy podle médií ale nesouvisí. Dva ze stíhaných kriminalistů byli podle tisku patrně obviněni kvůli tomu, že NAKA chtěla vyšetřovat aktivity policejní inspekce.

Slovenská média v souvislosti se zmíněným konfliktem mezi NAKA a policejní inspekcí psala o rozvratu či o válce v bezpečnostních složkách. K tomuto vývoji došlo v době, kdy policie stíhá desítky bývalých vysokých úředníků, podnikatelů, pracovníků justice či někdejších představitelů různých institucí za skutky v období, kdy byli u moci sociální demokraté expremiéra (Směr-SD) Roberta Fica. Část z nich po doznání začala spolupracovat s policií. Směr-SD skončil v opozici po porážce v loňských volbách.

Právě Fico dlouhodobě tvrdí, že stíhání některých funkcionářů z doby vládnutí jeho strany je založeno na manipulacích s výpověďmi svědků. Naopak podle dřívějšího vyjádření šéfa elitní složky prokuratury Daniela Lipšice vznikl tlak na vyšetřovatele citlivých kauz poté, co vyšlo najevo, že vyšetřování směřuje k vlivným osobám.

Potírání korupce či obnovení spravedlnosti si za jeden ze svých hlavních cílů dala nynější koalice premiéra Eduarda Hegera. V uplynulých měsících práci koaličních stran poznamenala nejen epidemie nemoci covid-19, ale i vnitřní spory, které letos na jaře vyústily v demisi šéfa nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče z funkce premiéra. V křesle ministerského předsedy ho následně vystřídal jeho kolega z OLaNO Heger.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 26. října 2021

Očekáváme v 19:00 8°C

Celá předpověď