Slovenská policie podle portálu Startitup obvinila Haščáka a další osoby

foto Spolumajitel finanční skupiny Penta Investments Jaroslav Haščák.

Bratislava - Slovenská policie podle portálu Startitup obvinila spoluzakladatele česko-slovenské finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka z trestných činů založení a podpory zločinecké skupiny a z legalizace příjmů z trestné činnosti. Spolu s Haščákem čelí stíhání celkem sedm lidí, mezi nimi i bývalý ministr hospodářství Jirko Malchárek a někdejší členové vedení Fondu národního majetku (FNM), který v minulosti spravoval podíly státu ve firmách. Portál uvedl, že policie informaci o obvinění potvrdila. Policie zveřejnila pouze iniciály stíhaných, které se shodují se zmíněnými osobami. Haščákův právník označil obvinění za policejní fiasko.

Podle zpravodajského webu jsou bývalí vysocí úředníci podezřelí z toho, že před lety jednali v Haščákův prospěch, za což brali peníze. Například Malchárek či někdejší členka vedení FNM Anna Bubeníková takto údajně získali shodně více než milion eur (nyní přes 24 milionů korun).

Slovenská vicepremiérka Veronika Remišová na facebooku dnes napsala, že elitní jednotka policie obvinila aktéry kauzy zvané Gorila. Ta se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků Pentou v letech 2005 a 2006. Finanční skupina nekalé jednání v kauze dlouhodobě popírá.

Kauza Gorila propukla na konci roku 2011, kdy na internetu někdo zveřejnil dokumenty, které byly vypracovány na základě odposlechů. O osm let později pak do médií unikla i samotná nahrávka z odposlechů jednoho z bratislavských bytů, kde se podle uniklých dokumentů setkával Haščák například s Malchárkem či s Bubeníkovou, která je podle portálu Startitup rovněž mezi obviněnými.

Haščákův právník Martin Škubla označil nejnovější obvinění svého klienta za přiznání fiaska dlouholetého vyšetřování kauzy Gorila. "Pokud se policie zmohla jen na toto, tak je to skutečně ostuda," uvedl. Dodal, že vyšetřovatelka pracovala se skutečnostmi, které jsou známé dlouhá léta.

Slovenský premiér Eduard Heger v prohlášení uvedl, že obvinění Jaroslava Haščáka považuje za důkaz, že orgány spravedlnosti mají rozvázané ruce a že při svém rozhodování jsou svobodné.

V prosinci roku 2020 policie Haščáka obvinila z korupce a z praní špinavých peněz, soud ho pak poslal do vazby. Podezřelý byl v kauze údajného nelegálního obchodování s nahrávkami odposlechů ve zmíněné aféře. Loni v lednu pak slovenský nejvyšší soud propustil Haščáka z vazby, protože důvody pro jeho vazební stíhání neshledal. Následně v létě generální prokurátor Maroš Žilinka zrušil i samotné obvinění v kauze. Letos v září se pak slovenské ministerstvo spravedlnosti omluvilo Haščákovi za jeho nezákonné obvinění a vazební stíhaní v tomto případu.

Haščák se po předloňském policejním obviněním vzdal výkonných pozic v Penta Investments a také začal na rodinu převádět svůj podíl v Penta Investments Group Limited, což je základní vlastnický fond celé skupiny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď