Slovenská policie po explozi v Prešově obvinila tři lidi

foto Ilustrační foto - Ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově na východě Slovenska 6. prosince 2019 vybouchnul plyn. Na snímku zásah hasičů.

Bratislava/Prešov - Slovenská policie obvinila tři osoby v souvislosti s páteční explozí plynu v obytném dome na východě země. ČTK o tom dnes informoval šéf odboru komunikace krajského ředitelství policie v Prešově Igor Pavlik. Slovenským záchranářům se dnes nepodařilo najít nezvěstnou osobu v troskách.

Policie vyšetřuje tragedii, při které přišlo o život nejméně sedm lidí, jako podezření z obecného ohrožení. Vyšetřovatel dal prokuratuře podnět, aby žádala u soudu uvalení vazby na trojici obviněných.

Bližší informace o obviněných policie neuvedla. Slovenská média již v sobotu informovala, že kriminalisté při vyšetřování ničivé exploze a následného požáru zadrželi šest lidi. Mezi nimi byli podle tisku jednatelé stavební firmy a dělníci, kteří těsně před explozí v Mukačevské ulici prováděli výkopové práce. Obyvatelé dvanáctipatrového domu si krátce před výbuchem stěžovali, že v budově cítili plyn.

Slovenští záchranáři nenašli nezvěstnou osobu po explozi

Slovenským záchranářům se dnes nepodařilo najít nezvěstnou osobu v troskách vrchní části dvanáctipatrového domu v Prešově, který v pátek poničil výbuch plynu a požár. Informovala o tom slovenská horská záchranná služba (HZS), jejíž členové se spolu se psem podíleli na vyhledávání osob v tomto domě. Podle názoru a posudků statiků bude nutné zbourat nejméně vrchní čtyři podlaží poškozeného domu, zaznělo podle listu Korzár na odpoledním jednání krizového štábu.

Hasiči dosud potvrdili sedm mrtvých při tragedii, nicméně předpokládali, že obětí je osm. Přístup do okolních paneláků, které byly po zmíněné explozi rovněž evakuovány, úřady během dne omezily kvůli riziku ohrožení lidí padajícími sutinami z poškozené bytovky.

Horští záchranáři se dopoledne ve spolupráci s hasiči zaměřili na prohledávání nejvíce poškozeného 12. patra domu a na prostory, kde před explozí bylo schodiště.

Vzhledem k narušení statiky byl do vnitřních prostor budovy vpuštěn pouze speciálně vycvičený pes. HZS informovala, že navzdory snaze záchranářských týmů se v horní části poškozeného domu nepodařilo nikoho najít.

Exploze a požár těžce poškodily ve dvanáctipatrové budově zejména poslední čtyři podlaží, které bude nutné podle statiků zbourat. "O tom, zda se bude zachraňovat zbytek budovy, musí rozhodnout krizový štáb," řekl statik Jozef Polák.

Komplikace způsobují nízké teploty a voda, která v budově zamrzá. Výbuch také poničil střechu a celé vnitřní schodiště obytného domu. Domy v okolí, z nichž také byli evakuováni lidé, by statiku narušenou mít neměly.

Kvůli tomu, že z poškozené budovy vypadávalo sklo i části panelů, úřady omezily přístup lidí do bytů v sousedních evakuovaných domech. Dříve během dne samospráva přitom oznámila, že obyvatelé z evakuovaných čtyř vchodů okolních bytovek si budou moci zajistit své byty, které poškodila tlaková vlna při explozi. Samospráva nabídla potřebný materiál k provizornímu zajištění například rozbitých oken.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 13:00 31°C

Celá předpověď