Slovenská policie bude podle svého šéfa žádat vazební stíhání obviněného Fica

foto Ilustrační foto - Bývalý slovenský premiér Robert Fico (vpravo) a bývalý ministr vnitra Robert Kaliňák (na snímku z 28. února 2018).

Bratislava - Slovenská policie bude žádat, aby bylo možné obviněného expremiéra Roberta Fica stíhat vazebně. Vyplývá to z vyjádření policejního prezidenta Štefana Hamrana, o kterém informoval portál Postoj. Podle odpoledního vyjádření policie vyšetřovatel už ve středu poslal spis k zpracování podnětu na vazební stíhání Fica a dnes obdobný krok učinil vůči exministrovi vnitra Robertu Kaliňákovi, který byl obviněn spolu s Ficem. Šéfa opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Fica, který je poslancem parlamentu, nemůže soud podle ústavy poslat do vazby bez souhlasu sněmovny. Příslušný návrh by parlamentu musel předložit generální prokurátor. Fico své stíhání již dříve označil za politickou mstu.

Policie obvinila Fica a Kaliňáka z několika trestných činů, včetně zneužití pravomocí a založení a podpory zločinecké skupiny. Podezírá je kromě jiného z toho, že v době, kdy byli u moci, zneužívali policii a finanční správu k diskreditaci politických oponentů, mezi nimi už bývalého prezidenta Andreje Kisku a nynějšího ministra financí Igora Matoviče.

"Třeba zavřít ústa opozici, nejlépe poslat předsedu nejsilnější parlamentní opoziční strany do vazby za to, že říkáme pravdu o podvodnících Kiskovi a Matovičovi," reagoval dnes Fico na snahu policie o jeho vazební stíhání. Fico také na začátek května ohlásil svolání protivládního protestu. Opoziční poslanci podle něj rovněž podali návrh na jednání sněmovny o vyslovení nedůvěry ministrovi vnitra Romanu Mikulcovi. Už ve středu Fico své stíhání označil za politickou mstu.

Slovenští poslanci obecně nemají imunitu před trestním stíháním, obvinit je nelze pouze za hlasování a za výroky přednesené ve sněmovně a v jejích orgánech.

Kaliňák není poslancem parlamentu. Případný návrh na jeho vazební stíhání by soudu předložil prokurátor, který dohlíží na vyšetřování exministrova případu.

Spolu s Ficem a jeho stranickým kolegou Kaliňákem byli nyní obviněni i někdejší policejní prezident Tibor Gašpar a podnikatel s vazbami na představitele Směru-SD Norbert Bödör. Gašpar a Bödör jsou už delší dobu stíháni v kauze, která se týká podezření ze zneužívání policie. Podle listu Sme se policii po obvinění Fica a Kaliňáka podařilo tuto kauzu spojit se špičkami Směru-SD.

Mezi poškozenými ve Ficově a Kaliňákově případu jsou podle policie hlavně Kiska a Matovič, jehož hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti v roce 2020 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby. Ty skončily porážkou Směru-SD a jeho odchodem do opozice. Kiska se z pozice prezidenta vymezoval vůči Směru-SD, silným kritikem sociálních demokratů je dlouhodobě Matovič.

"Žádného slušného člověka nemůže těšit, že v čele Slovenska stál 12 let premiér, který hrubě zneužíval svou funkci k likvidaci svých politických soupeřů a pomáhal mu při tom nejen ministr vnitra, ale i mnoho dalších vysokých státních úředníků či dokonce mafiáni," reagoval Kiska na Ficovo obvinění. Kiska, který ještě jako prezident hovořil o mafiánském státu, nyní uvedl, že se ukazuje, že situace byla tehdy ještě horší, než si myslel.

Matovič, který zbohatl na vydávání regionálních inzertních novin, řekl, že ho nepřekvapilo zmínění jeho jména v usnesení o Ficově obvinění. Tvrdil, že nemá chuť se mstít.

Policie se opírá například o výpovědi bývalých čelných představitelů finanční správy ohledně požadavků na diskreditaci Kisky a Matoviče v souvislosti s jejich podnikáním. Fico v minulosti označil Kisku i Matoviče za daňové podvodníky a do médií také unikly neveřejné informace o Kiskově firmě. Ty se týkaly možného daňového deliktu Kiskovy společnosti v souvislosti s financováním jeho kampaně před prezidentských volbami v roce 2014, ve kterých Kiska porazil Fica. Prokuratura v daňové kauze podala na Kisku obžalobu minulý týden, exprezident případ v minulosti označil za mstu od Fica.

Bývalý trojnásobný slovenský premiér Fico dlouhodobě kritizoval už stíhání někdejších vysokých úředníků, bývalých pracovníků justice a jiných osob, které byly dříve obviněné při několika vlnách zatýkaní. Ty Slovensko zažilo po posledních volbách. Fico také slovně útočil na elitní policejní vyšetřovatele, prokurátory či některé soudce. Směr-SD byl u moci nejprve v letech 2006 až 2010 a pak v letech 2012 až 2020, z toho čtyři roky vládl sám.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď