Slovenská média spekulují, že Kaliňák odstoupí; Směr-SD to popírá

foto Ilustrační foto - Ministr vnitra Slovenska Robert Kaliňák vystoupil 4. listopadu v Praze s kolegy z Česka a Rakouska Milanem Chovancem a Wolfgangem Sobotkou na tiskové konfrenci v rámci tzv. Salcburského fóra. Jednali zejména o boji proti terorismu a migraci. Salcburské fórum vzniklo v roce 2001 jako nástroj pro komunikaci Rakouska se zeměmi střední Evropy. Fórum se zaměřuje zejména na otázky policejní spolupráce, nelegální migrace nebo harmonizace azylových procedur.

Bratislava - Slovenská média spekulují, že ministr vnitra Robert Kaliňák v pondělí rezignuje. Odvolávají se přitom na dnešní zprávu slovenské tiskové agentury SITA. Vládní strana Směr-SD, ve které je Kaliňák místopředsedou, dnes ale tyto zprávy na svém briefingu popřela.

Podle slovenských médií by Kaliňáka mohla v čele resortu nahradit státní tajemnice ministerstva Denisa Saková.

Ministr je v poslední době vystaven sílícímu tlaku, aby rezignoval poté, co se slovenská politické scéna ocitla v krizi v důsledku vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Kuciak se mimo jiné věnoval problematice korupce a psal o údajných vazbách blízkých spolupracovníků premiéra Roberta Fica na mafii. Vyšetřování dvojnásobné vraždy provází kritika na adresu policie a pro Kaliňákův odchod z ministerského křesla se vyslovila i jedna z koaličních vládních stran Most-Híd.

Šéf poslaneckého klubu Směr-SD Martin Glváč na dnešním briefingu úvahy o Kaliňákově odchodu odmítl. "Nevím o žádné zemi Evropské unie, kde by bylo volné ministerstvo vnitra," odpověděl na otázku, zda Kaliňáka ve funkci nahradí on.

Předčasné volby, jež navrhuje slovenská opozice jako řešení současné vnitropolitické situace, označil Glváč za převrat, který se rovná "násilí v ulicích, bitkám a krvi".

Představitelé Směr-SD na briefingu opakovaně obvinili prezidenta Andreje Kisku, že se postavil na stranu opozice, zatímco by měl zastupoval všechny strany. Kiska v posledních dnech několikrát označil za východisko z krize personální změny vlády nebo předčasné volby.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď