Slovenská koalice se dohodla o zákonu ohledně výhod pro očkované

foto Pohled do jednacího sálu slovenského parlamentu v Bratislavě - ilustrační foto.

Bratislava - Slovenská vládní koalice se nakonec dohodla na kompromisu ohledně sporného návrhu zákona, který měl přinést výhody lidem očkovaným proti covidu-19. Ministr práce Milan Krajniak podle serveru Pravda.sk uvedl, že nové znění nebude nijak diskriminovat neočkované, protože ti budou moci při zhoršení epidemické situace využívat testování zdarma.

Před budovou slovenského parlamentu pokračoval i dnes protest proti chystaným opatřením, který začal už v pátek. Podle slovenských médií střežili vstup do budovy těžkooděnci, v pátek se dav pokusil dostat dovnitř.

Právě hlasité protesty byly zřejmě důvodem, proč se k zákonu otočila zády koaliční strana Jsme rodina Borise Kollára, čímž vládní koalice přišla o většinu. Strana odmítla novelu podpořit, protože byla proti dělení lidí na kategorie očkovaných a neočkovaných. Zákon by totiž dal hlavnímu hygienikovi možnost zvýhodňovat očkované při uplatňovaní protiepidemických opatření. Očkovaní by měli při zhoršení epidemické situace mírnější pravidla, mohli by například na hromadné akce. Nenaočkovaní by k tomu potřebovali negativní test na covid-19, který se však aktuálně platí.

Po dohodě o bezplatných testech ale dnes Krajniak řekl, že strana zákon v hlasování podpoří. Návrh je v prvním čtení a podle serveru Sme.sk by se mělo hlasovat po skončení debaty.

Ti, kdo přišli protestovat, vyzývají policisty, aby se k nim přidali, ozývalo se pískání a volání "hanba" a "nevzdáme se". Někteří lidé přišli se státními vlajkami.

Na Slovensku zemřelo po nákaze covidem-19 na 14.000 lidí a země patří v Evropské unii ke státům s malým počtem naočkovaných. Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo kolem 40 procent občanů, obě dávky přes 35 procent lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. září 2021

Očekáváme v 17:00 15°C

Celá předpověď