Slovenská ekonomika klesla nejvíce od krize v roce 2009

foto Ilustrační foto - Hraničn přechod Sudoměřice - město/Skalica na Hodonínsku mezi Českem a Slovenskem, který byl uzavřen v rámci opatření slovenské vlády proti šíření koronaviru. Snímek je ze 14. března 2020.

Bratislava - Slovenská ekonomika v prvním letošním čtvrtletí klesla proti předchozímu kvartálu o 5,4 procenta. V meziročním srovnání se hrubý domácí produktu (HDP) snížil o 3,9 procenta, a zaznamenal tak první propad od globální ekonomické krize v roce 2009. Vyplývá to z prvního odhadu, který dnes zveřejnil slovenský statistický úřad. Česká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla mírněji, meziročně o 2,2 procenta a proti předchozím třem měsícům o 3,6 procenta.

V březnu Slovensko oznámilo první potvrzený případ koronaviru, po kterém Bratislava zavedla různá omezení. Některé velké podniky byly rovněž nuceny přerušit výrobu.

"Nepříznivý hospodářský vývoj (v 1. čtvrtletí) evidujeme kvůli poklesu přidané hodnoty v klíčových odvětvích průmyslu, zejména ve výrobě automobilů a rovněž ve vícero odvětvích služeb," uvedli statistici. K poklesu ekonomiky podle nich přispěla nižší zahraniční poptávka. Růst domácí poptávky pak označili za nedostatečný, nejvíce se zvýšily výdaje vlády.

Podle analytika bankovního domu UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomíra Koršňáka byl propad slovenské ekonomiky mírně výraznější než v průměru za EU a za eurozónu, jejímž členem je i Slovensko. "Potvrzuje se tak, že malé a otevřené ekonomiky většinou vykazují větší volatilitu růstu. Slibný začátek roku, kdy čísla průmyslu či maloobchodních tržeb překvapovala spíše pozitivně, pandemie zcela vymazala," uvedl v komentáři ekonom. Dodal, že pandemie zasáhne slovenskou ekonomiku prakticky v celém druhém čtvrtletí, což se odrazí v prohloubení propadu hospodářství oproti vývoji v prvním kvartálu.

Zpřesněné údaje o vývoji slovenské ekonomiky statistický úřad zveřejní na začátku června. Už ale upozornil, že s ohledem na situaci kolem nemoci covid-19 a na dostupnost dat mohou být údaje zpřesněny ve větší míře než tomu bývá obvykle.

Pokles ekonomiky se na Slovensku projevil i ve snížení zaměstnanosti. Ta v prvním čtvrtletí meziročně klesla o 0,5 procenta, zatímco v posledním čtvrtletí loňska se ještě o 0,7 procenta zvýšila.

Hospodářství Slovenska ve čtvrtém loňském čtvrtletí proti předchozím třem měsícům ještě vykázalo růst o 0,6 procenta, meziročně ekonomika po revizi dat vzrostla o 2,1 procenta. V krizovém roce 2009 slovenská ekonomika zaznamenala propad o 5,5 procenta.

Slovenská centrální banka v dubnové prognóze odhadla, že ekonomika letos podle nejpravděpodobnějšího scénáře klesne kvůli dopadům covidu-19 zhruba o devět procent. Ministerstvo financí očekává propad HDP o 7,2 procenta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 2°C

Celá předpověď