Přes 1500 lidí vidělo za první víkend výstavy v M. Krumlově Slovanskou epopej

foto Výstava Slovanské epopeje Alfonse Muchy na zámku v Moravském Krumlově na Znojemsku se otevřela 28. července 2021 ve zkušebním provozu. Do 30. července se mohou přijít přednostně podívat obyvatelé města, pak se otevře všem zájemcům.

Moravský Krumlov (Znojemsko) - Slovanskou epopej Alfonse Muchy vidělo na zámku v Moravském Krumlově za první víkend více než 1500 lidí. Lístky přes internet byly téměř vyprodané a zájem byl i na místě, návštěvníci někdy museli počkat, ale nakonec se na každého dostalo. Turisté mohou po stopách malíře putovat také do jeho rodných Ivančic, kde prostřednictvím mobilní aplikace poznají jeho dvě životní lásky. ČTK to řekli Jakub Růžička, který výstavu mediálně zastupuje, a Pavla Pelánová z Centrály cestovního ruchu-Jižní Morava.

Prostřednictvím mobilní aplikace se zájemci podívají na to, jaká místa měl Mucha v Ivančicích rád, kde žili jeho přátelé nebo kde se inspiroval při tvorbě epopeje. "Jedenáct zastavení, jedenáct krátkých příběhů propojují historické fotografie, unikátní dokumenty i úryvky dopisů. To vše přibližuje Muchovy lásky, jeho první dívku Julinku Fialovou a samotné rodné město Ivančice. Obě se pro něj staly celoživotní inspirací. Trasa trvá asi 90 minut a rozloučení s poutníky namluvil sám vnuk slavného malíře John Mucha," sdělila Pelánová.

Milovníci aktivního odpočinku ocení Muchovu cyklostezku po Znojemsku a Jevišovicku, která mapuje místa umělcova mládí. "Na této 20 kilometrů dlouhé trase jsou zajímavou zastávkou Hrušovany nad Jevišovkou. Na místní radnici pokrývá celý strop kanceláře půvabná Muchova freska z dob jeho mládí. Mnoho let byla ukrytá pod omítkou, která ji dokonale zakonzervovala," dodala Pelánová. Na zámku v Miroslavi lze vidět Slovanskou epopej jako velkoformátové puzzle, které složili za čtyři měsíce dobrovolníci z více než 163.000 dílků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 28. září 2021

Očekáváme v 1:00 13°C

Celá předpověď