Slovácké muzeum vystaví nejnovější nálezy svých archeologů

foto Archeologové instalovali 10. ledna ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti krátkodobou výstavu nálezů z období raného a vrcholného středověku, které byly objeveny při vykopávkách ve sklepení budovy bývalé Základní umělecké školy na Mariánském náměstí. Na snímku je falzum zlaté arabské mince.

Uherské Hradiště - Slovácké muzeum v Uherském Hradišti připravuje výstavu nejnovějších nálezů svých archeologů. Od čtvrtka představí návštěvníkům vykopávky, které od října do prosince loňského roku objevili ve sklepení budovy bývalé Základní umělecké školy na Mariánském náměstí. Návštěvníci uvidí středověké falzum zlaté mince, kovová kování, kostěné nástroje nebo střepy keramiky. ČTK to řekl archeolog muzea Jaroslav Bartík.

Archeologové instalovali 10. ledna ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti krátkodobou výstavu nálezů z období raného a vrcholného středověku, které byly objeveny při vykopávkách ve sklepení budovy bývalé Základní umělecké školy na Mariánském náměstí. Na snímku je udidlo na koně. "Výstava je mimořádná tím, že vystavujeme exponáty necelý měsíc po dokončení výzkumu. Většina předmětů je v původním nálezovém stavu. Pouze třeba keramiku a zvířecí kosti jsme opláchli od hlíny a nejhrubších nečistot, aby návštěvník mohl rozpoznat, o jaký předmět se jedná," uvedl Bartík. Neupravované jsou podle něj také artefakty ze dřeva, kůže či kovu.

Ve vitrínách muzea uvidí lidé dvě stovky vybraných předmětů. Jsou mezi nimi keramika, zvířecí kosti, šídla a jehly vyrobené z kostí a paroží a kamenné brousky a přesleny. Zájemci si budou moci prohlédnout také kovovou ostruhu, trn ze stříbrné přezky, bronzová a měděná kování, náramek ze zlatého drátu nebo rybářské háčky. Nejvzácnější exponát představuje falzum arabské mince, která byla vyražena pravděpodobně mezi lety 775 až 785.

Archeologové instalovali 10. ledna ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti krátkodobou výstavu nálezů z období raného a vrcholného středověku, které byly objeveny při vykopávkách ve sklepení budovy bývalé Základní umělecké školy na Mariánském náměstí. Na snímku je archeolog Jaroslav Bartík. "Snažili jsme se postihnout všechna období, která se nám při výzkumu podařila doložit. Nejvíce nálezů náleží do období Velké Moravy a doby těsně před ním, tedy do závěru osmého a celého devátého století. Menší část výstavy je věnována nálezům z období vrcholného středověku, hlavně ze druhé poloviny 13. století, kdy vznikalo město," uvedl Bartík.

Krátkodobá výstava v hlavní budově muzea ve Smetanových sadech potrvá do 21. ledna. Poté začnou s vystavovanými předměty pracovat konzervátoři. Zrakům návštěvníků tak zřejmě zůstanou na několik příštích let skryty.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 17:00 13°C

Celá předpověď