Slováci budou volit nového prezidenta v březnu

foto Žena vhazuje hlasovací lístek do volební urny. Ilustrační foto.

Bratislava - Slováci budou volit nového prezidenta 16. března. Případné druhé kolo přímé volby hlavy státu se uskuteční o dva týdny později. Termíny hlasování dnes vypsal šéf parlamentu Andrej Danko, jehož rozhodnutí zveřejnila sněmovna na svém webu. Nynější prezident Andrej Kiska, kterému pětileté funkční období skončí v polovině června, se o znovuzvolení ucházet nehodlá.

Zájem o nejvyšší post dříve projevila více než desítka lidí. Svého kandidáta dosud nepředstavila například nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie. Její šéf a expremiér Robert Fico nabídl kandidaturu místopředsedovi Evropské komise Maroši Šefčovičovi, který své rozhodnutí zatím neoznámil.

Podle prosincového průzkumu veřejného mínění agentury AKO ze známých zájemců o post budoucího slovenského prezidenta se největší popularitě těší vědec Robert Mistrík s nepatrným náskokem před předsedou vládní strany Most-Híd Bélou Bugárem.

Registrace kandidátů na prezidenta skončí tři týdny od vyhlášení voleb. Podmínkou kandidatury je podpora od nejméně 15 poslanců parlamentu nebo předložení petice s podpisy alespoň 15.000 voličů.

Pokud žádný z kandidátů na prezidenta nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů oprávněných voličů, dva nejúspěšnější kandidáti postoupí do druhého kola, které se uskuteční 30. března a ve kterém rozhodne větší počet odevzdaných hlasů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 17. července 2019

Očekáváme v 3:00 14°C

Celá předpověď