Slet československých letadel přivítal 91 účastníků, podzimní termín se osvědčil

foto Osmý ročník Sletu československých letadel začal 3. září 2021 na letišti ve Vyškově.

Vyškov - Odložený termín letošního Srazu československých letadel, který se měl původně konat letos na jaře, se podle pořadatelů osvědčil. Ve Vyškově se dnes, kdy program akce vrcholil, sešlo 91 účastníků z celkově 122 přihlášených. Piloty i návštěvníky potěšilo hlavně slunečné počasí, které bylo příznivější než v tradičním jarním termínu, řekl ČTK hlavní organizátor akce Michal Masař.

Fotogalerie

"Letos jsme už podruhé museli slet odložit až na podzim, tentokrát se to ale z hlediska počasí i protiepidemických opatření podařilo načasovat lépe. Počasí bylo nádherné," poznamenal Masař.

Počet registrovaných účastníků nakonec vystoupal až k rekordním 122, z nich do Vyškova přiletělo nakonec jen 91. "Je to podobné jako na srazu veteránů, u starších strojů se objevují nečekané komplikace a navíc dnes ráno na řadě míst v Česku byly mlhy, proto si někteří nakonec přílet rozmysleli," dodal pořadatel.

Slet československých letadel do Vyškova zavítal poprvé. Nezisková letecká událost je zaměřena na oslavu československého leteckého průmyslu. Akce se každý rok koná na jiném místě, je určená primárně pro odbornou veřejnost, ale i laici si přišli na své. Letadla si mohli prohlédnout z vyhlídkové terasy.

Letošní ročník se zaměřil na proudovou éru československého letectví, ale nejen na ni. K vidění byl například L-29 Delfín, Baťův letoun Lockheed Electra L-10A nebo letoun L-39 Albatros. Dobu výcviků v 50. letech připomněl Let C-11, který byl licenčně vyráběn v Československu.

Slet letadel začal v pátek, dnes byl hlavní programový den a část pilotů po něm už Vyškov opustila. Na neděli jsou naplánované hlavně odlety, někteří piloti se ale budou přeškolovat na jiné typy letadel.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pondělí 27. června 2022

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď