Šlechtová chce na obraně zůstat, Babiš ji kritizuje za plýtvání

foto Ilustrační foto - Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová a premiér v demisi Andrej Babiš.

Praha - Ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) by chtěla zůstat členkou vlády, ale ne za každou cenu. Současnou kritiku své osoby dnes označila za hon a za kampaň, kterou proti ní vede deník patřící do svěřenského fondu předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). Premiér se vyjádřil kriticky k tomu, že Šlechtová ještě jako ministryně pro místní rozvoj využívala na letišti VIP služeb. Označil to za plýtvání. Šlechtová mu pak poslala otevřený dopis. Brání se nařčení z nehospodárnosti. Vyzvala ho, aby vyhodnotil náklady na pracovní cesty všech ministerstev předchozí vlády. Babiš je k tomu připraven, pozastavil se ale nad formou dopisu.

Předseda ČSSD Jan Hamáček se přidal ke kritikům ministryně za fotografii jejího psa na hrobu Neznámého vojína na Vítkově. Očekává, že Šlechtová v nové vládě na pozici ministryně obrany nebude.

"Nejsem členem hnutí ANO, opravdu na tom místě nebudu sedět za každou cenu. Pokud stát nebude mít zájem o mé služby, pokud Babiš nebude mít zájem o mé služby po tom, co mě tři a půl roku zná, tak samozřejmě já nebudu opouštět žádný post zhrzená," řekla novinářům ministryně. "V tuto chvíli mám chuť pokračovat," dodala.

Šlechtová tak reagovala na informaci Lidových novin, podle nichž jako ministryně pro místní rozvoj využívala na letišti VIP služeb za celkem zhruba 310.000 korun ve 26 případech. Podle ministryně uvedená suma zahrnuje 65 letů, využívání služeb včetně vyřízení letenek a odvozu přímo k letadlu bylo podle ní v zájmu státu i kvůli časové úspoře.

Ministryně se pozastavila nad tím, že je na titulní stránce Lidových novin kritizována často. V minulosti například Lidové noviny uvedly, že jí na ministerstvu radí v oblasti IT bývalý ezoterik Evžen Teršl. "Je mi to trochu líto, protože tyto noviny přece jen patří do svěřeneckého fondu pana předsedy vlády, za kterého já jsem kandidovala," podotkla. "To já nevím. Pan Babiš říká, že noviny neřídí," uvedla na dotaz, zda podle ní za tím stojí Babiš.

Premiér dnes po jednání vlády řekl novinářům, že pokud jsou informace Lidových novin pravdivé, považuje to za plýtvání. Šlechtová mu následně napsala otevřený dopis. Informace novin označila za nehorázné a účelové. Předsedu vlády požádala, aby se zastal "dobrého jména hnutí ANO ve vládě" a zajistil oficiální vyhodnocení nákladů, které měla všechna ministerstva z období předchozí vlády na domácí i zahraniční pracovní cesty. Šlechtová se brání, že ohled na ekonomické zájmy státu kladla na první místo. "Nehodlám na sobě v tomto ohledu nechat neprávem pohanu," uvedla. Babiš ČTK v SMS zprávě sdělil, že kontrolu všem ministrům rád zadá. "Překvapující je forma dopisu paní Šlechtové," podotkl.

Šlechtová musí v těchto dnech mediálně vysvětlovat i fotografii svého psa, kterého zachytila, jak sedí za věncem na hrobě Neznámého vojína na Vítkově. Fotografii doplnila komentářem, že je hrdá na svou zem a miluje svého psa. Po kritice, že se nechovala pietně, se omluvila. Novinářům si dnes postěžovala, že je i přes omluvu neustále "lynčovaná".

Ke kritice Šlechtové za fotografii psa se dnes v rozhovoru s iDNES.cz přidal i Hamáček a řekl, že očekává v čele ministerstva změnu. O možném konci Šlechtové ve vládě se spekuluje delší dobu.

Ve vládě končí z vlastní vůle ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr zahraničí Martin Stropnický (oba ANO). Svou další účast ve vládě bude zvažovat i Dan Ťok (za ANO). Novinářům dnes řekl, že se mu pokračovat nechce. Rozhodnutí oznámí do konce týdne. Babiš se dnes ke změnám ve vládě nechtěl vyjadřovat, nejdříve je chce sdělit prezidentovi. Zda mohou být informace o využívání VIP služeb důvodem neúčasti Šlechtové ve vládě, nechtěl komentovat.

Podle médií není vztah Babiše ke Šlechtové příliš pozitivní. Zastání naopak ministryně má u prezidenta Miloše Zemana. I od něj si ale vyslechla kritiku v souvislosti s českým postojem v kauze novičok.

Plný text dopisu, který zveřejnilo tiskové oddělení ministerstva obrany:

Vážený pane předsedo vlády,

reaguji na útočnou diskreditační kampaň v médiích, která je v těchto dnech zaměřena na mě jako na reprezentantku vlády a ministerstva obrany. Považuji za nehorázné účelové vytahování využití letištního VIP salonku během oficiálních zahraničních cest mého pracovního týmu, aniž by se zohlednily i ušetřené peníze, že jsem záměrně využívala jen economy lety proti business class či vládní letce, a tím ušetřila mnohem větší částky státu.

Žádám Vás proto, pane předsedo, abyste se zastal dobrého jména hnutí ANO ve vládě, které reprezentuji, a zajistil oficiální vyhodnocení nákladů všech ministerstev v období minulé vlády na zahraniční i tuzemské pracovní cesty, a to včetně využití leteckých tříd a vládní letky, nákladů na počet doprovodu a souvisejících servisních služeb.

Požaduji toto proto, že jsem od začátku svého působení v ministerské funkci kladla na první místo ohled na ekonomické zájmy státu a ve všem svém konání se snažila v prvé řadě o chování dobrého hospodáře. Nehodlám na sobě v tomto ohledu nechat neprávem pohanu.

Věřím, že ani Vám není lhostejné dobré jméno minulé ani této vlády a dokážete tak veřejnosti, že v naší vládě podle svých vlastních dnešních slov "jdeme příkladem a neplýtváme penězi daňových poplatníků".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď