Šlechtová:Češi na Golanech i na ambasádě v Damašku jsou v pořádku

foto Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová.

Praha - Bezpečnost ČR není po útoku USA, Francie a Británie v Sýrii ohrožena, v pořádku jsou i Češi na ambasádě v Damašku a čeští vojáci v misi na Golanských výšinách. Novinářům to řekla ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) po dnešním jednání užšího krizového štábu ministerstva obrany.

"Prověřili jsme bezpečnost našich vojáků na Golanech. Ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí jsme komunikovali i bezpečnost našich občanů na ambasádě v Damašku, já osobně jsem ve spojení s paní (českou) velvyslankyní (v Sýrii Evou) Filipi, všichni jsou v pořádku," uvedla ministryně. Útok USA, Británie a Francie označila za odvetu za použití chemických zbraní Sýrií. Zdůraznila, že ČR použití chemických zbraní dlouhodobě odsuzuje. "Jak jsme informováni, cílem tohoto útoku není změna režimu v této zemi, ale čistě odveta za použití chemických zbraní," uvedla. Příslušné složky budou podle ní situaci dál monitorovat. Na sobotních 16:00 je podle tiskové zprávy ministerstva obrany svolán Vojenský výbor NATO, kterého se vedení české armády zúčastní. Ministryně nechala bez odpovědi otázku, jestli byla ČR o útoku informována předem.

Čeští vojáci na Golanských výšinách jsou součástí mise UNDOF, úkolem vojáků pod vlajkou OSN je dohlížet na klid zbraní v zóně separace mezi Izraelem a Sýrií.

Českou velvyslankyní v Damašku je Eva Filipi. Česko tam ambasádu zachovalo jako jediná ze zemí EU. Podle ministerstva zahraničí je činnost českého velvyslanectví i role velvyslankyně Filipi nezastupitelná. Kromě toho, že český úřad zajišťuje konzulární služby pro USA a EU, získává také informace o vývoji v zemi. Podle kritiků ale ČR tím, že se Sýrií udržuje diplomatické styky na nejvyšší úrovni, symbolicky podporuje režim prezidenta Bašára Asada obviňovaný z válečných zločinů.

Spojené státy, Británie a Francie v noci na dnešek podnikly koordinovaný vojenský úder proti Sýrii v reakci na možný chemický útok v povstalecké enklávě Dúmá u Damašku, který Západ přičítá režimu prezidenta Bašára Asada. Rusko i Sýrie taková obvinění odmítají. Útok podpořilo i NATO. Syrská státní média jej označily za flagrantní porušení mezinárodního práva, ruský velvyslanec ve Washingtonu za urážku prezidenta Vladimira Putina. Česká diplomacie vnímá útok jako jasný vzkaz těm, kdo by chtěli pokračovat v chemických útocích. Podle Hradu by vojenské řešení mělo být poslední možností.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 3:00 11°C

Celá předpověď