EU chce zmapovat poničení vědeckých pracovišť na Ukrajině,pak podpoří obnovu

foto Ilustrační foto - Ministr školství Vladimír Balaš.

Praha - Evropská unie se zaměří na zmapování stavu vědeckých a výzkumných pracovišť na Ukrajině, která poničila válka. Chce znát rozsah škod kvůli poskytnutí podpory na obnovu po skončení ruské invaze. Už nyní mohou ukrajinští vědci a výzkumníci získat na svou práci evropské peníze či stipendia, finance jsou i pro ukrajinské start-upy. Na tiskové konferenci po dnešním neformálním zasedání Rady EU pro konkurenceschopnost o výzkumu to řekli eurokomisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Marija Gabrielová a ministr školství Vladimír Balaš (STAN).

"Právě teď přezkoumáváme to, jak to přesně vypadá (stav vědeckých pracovišť) a co je v terénu nejvíc potřeba. Chceme identifikovat prioritní oblasti, na které se zaměříme. Je zapotřebí zmapovat infrastrukturu výzkumu, co je nejvíce poškozeno... Důležité je identifikovat míru poničení a potřeby, poté zareagovat cíleně," uvedla eurokomisařka. Podle ní se nyní nemohou kvůli poničení pracovišť svému bádání věnovat stovky výzkumníků a vědců.

Gabrielová řekla, že ukrajinští vědci mohou získat už nyní evropské prostředky na svou práci. Od 9. června se jim otevřel program Horizont Evropa, který je podle eurokomisařky největší pro financování vědy a výzkumu na světě. Pro start-upy se pak vyčlenilo 20 milionů eur. Eurokomisařka zmínila, že z Ukrajiny po vypuknutí války neodešlo 70 procent start-upů. Dodala, že pro výzkumníky z Ukrajiny jsou také stipendia.

Gabrielová podotkla, že je zapotřebí dávat pozor i na případný odliv mozků z Ukrajiny. Evropská komise se zaměří také na to, aby se ukrajinští experti po skončení války z ciziny do vlasti vraceli. Podle Balaše k tomu vede jedna cesta. "Pomůžeme znovu vybudovat vědeckou infrastrukturu zničenou válkou a zapojíme ukrajinské vědce a instituty do evropské spolupráce. Bude to vyžadovat úsilí a značné finanční prostředky," řekl Balaš. Dodal, že tuto podporu je možné spustit až po skončení konfliktu. Do té doby je nutné plán obnovy dobře připravit, míní ministr.

Dál budou unijní státy jednat o tom, jakou pomoc je možné nabídnout už teď. Podle Gabrielové musí být postoj jednotný.

Balaš řekl, že české instituce podporu začaly poskytovat spontánně. Zmínil, že mezi dospělými uprchlíky jsou hlavně ženy. Média už dřív informovala o vědkyních z Ukrajiny, které našly v Česku uplatnění.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď