Slavia v úvodu EL podlehla Beer Ševě 1:3

foto Zklamaní fotbalisté Slavie Praha po prohraném utkání Evropské ligy s Hapoelem Beer Ševou.

Petah Tikva (Izrael) - Fotbalisté Slavie v úvodním utkání základní skupiny C Evropské ligy prohráli na hřišti Beer Ševy 1:3. Přemožitel Plzně ze 4. předkola soutěže vedl zásluhou Jhonatana Agudela, za Pražany srovnal Lukáš Provod. Hapoel rozhodl o výhře v rozmezí 86. až 88. minuty, kdy se dvakrát prosadil Elton Acolatse.

Příští čtvrtek Slavia přivítá doma Leverkusen, za který hraje momentálně zraněný český reprezentant Patrik Schick. Bayer vstoupil do soutěže drtivou výhrou 6:2 nad Nice. Do jarní fáze postoupí první dva celky skupiny.

Hapoel na cestě do hlavní fáze Evropské ligy zvládl všechna čtyři předkola, Slavii do soutěže odsoudilo vyřazení od Midtjyllandu ze 4. předkola Ligy mistrů. Zápas se uskutečnil ve městě Petach Tikva, jelikož aréna Turner Stadium v Beer Ševě byla v srpnu uzavřena kvůli konstrukčním problémům.

Za Beer Ševu nastoupili v základní sestavě obránce Taha i záložník Josué, přestože stejně jako trenér Abukasis, jeho asistent Barda a náhradní gólman Rahamim měli před utkáním pozitivní test na koronavirus. Další tři domácí hráči měli hraniční výsledky testů. Podle izraelského klubu nejde o nově nemocné, proto Hapoel dostal svolení od UEFA.

Úvodní půlhodina nenabídla žádnou šanci. Až poté se dostali ke slovu slávisté, ale Traorého prudkou střelu a Teclovo přízemní zakončení brankář Levita zastavil.

Domácí šokovali Pražany v 45. minutě, kdy z první příležitosti v zápase udeřili. Stoper Hovorka se s gólmanem Kolářem nedomluvil a Dadyova skákavá přihrávka propadla k volnému Agudelovi, který zakončil do prázdné branky.

Po změně stran vyrazil Levita Malínského přihrávku a míč jen těsně před brankou minul Tecl. Levitu nepřekonal zpoza vápna Stanciu a z následného závaru ani Kuchta s Provodem. Na druhé straně se Josué pokusil překvapit vyběhnutého Koláře střelou téměř z poloviny hřiště, ale minul.

V 75. minutě se slávisté dočkali, když Provod zakončil Stanciovu přihrávku ranou z první a srovnal. Zápas směřoval k remíze, ale Acolatse si čtyři minuty před koncem základní hrací doby naběhl do šestnáctky na Josuého centr a zakončením z voleje nedal Kolářovi šanci. Vzápětí přidal pojistku, když sebral balon chybujícímu Hovorkovi a lobem překonal vyběhnutého Koláře.

Hlasy po utkání:

Tomáš Malínský (záložník Slavie): "Nezbývá nám nic jiného, než se z toho poučit a koukat dopředu. Musím uznat, že to bylo hodně smolné utkání, Beer Ševu jsme víceméně do ničeho nepustili, kromě těch tří situací, se kterými si oni poradili a dali z toho góly. Nechci mluvit o štěstí, to se skloňuje pořád. Chybí nám větší zodpovědnost každého z nás, musíme jít do zápasu s tím, že dáme gól. Musíme mít větší chuť vstřelit branku. Bilance střel hovoří pro nás a výsledek je pak takový, to je pro nás samozřejmě obrovské zklamání."

Jindřich Trpišovský (trenér Slavie): "Hodnocení zápasu je jednoduché, totálně jsme selhali v defenzivních situacích. Souhlasím s tím, že zápas rozhodlo naše počínaní v defenzivě po ztrátách míče. Do zápasu jsme vstoupili velice dobře. Do prvního inkasovaného gólu jsme soupeře v podstatě nepustili za půlku. Měli jsme tam šance, které jsme neproměnili, ale pak jsme zaspali. Na naší levé straně jsme nechali rozběhnutého hráče, neměli jsme obsazeného hráče v pokutovém území a dostali jsme gól, který určil ráz druhého poločasu. Zase jsme do něj dobře vstoupili, měli jsme tlak, dali jsme gól na 1:1. Vzápětí jde hráč sám na bránu, to je první varování. Pak dostaneme z našeho defenzivního pohledu neuvěřitelný gól na 2:1 a vzápětí ztratíme míč na 3:1. Zápas z mého pohledu ovlivnily dvě věci. První je, že jsme nedokázali proměnit šance, které jsme měli, tak, abychom vedli, což by nám umožnilo hrát do rychlého protiútoku, naopak jsme první inkasovali. Druhá věc je samozřejmě chování při obdržených brankách, protože soupeř měl čtyři útoky a dal z toho tři góly a jednou těsně minul branku."

Lukáš Provod (záložník Slavie): "Zápas se mi hodnotí hodně těžko, protože si myslím, že jsme byli jednoznačně lepším týmem a porazili jsme se sami, protože jsme si dali tři góly úplně nesmyslně. Připravovali jsme se na jejich desítku (Josuého), že je to nejnebezpečnější hráč a že dává všechny finálky on. Dva góly byly po jeho kolmé přihrávce, z naší strany je to neomluvitelné. Musíme si to rozebrat na videu, říct si, co všechno jsme udělali špatně, a soustředit se na další zápas. Když dostaneme tři góly, těžko se venku vyhrává."

Hapoel Beer Ševa - Slavia Praha 3:1 (1:0)

Branky: 86. a 88. Acolatse, 45. Agudelo - 75. Provod. Rozhodčí: Visser - Nijssen, Vanyzere (všichni Belg.). ŽK: Bareiro, Josué, Miguel Vítor, Varenne - Stanciu. Bez diváků.

Beer Ševa: Levita - Dadia, Miguel Vítor, Taha (46. Tzedek), Kabha, Goldberg - Sallalich (79. Yosefi), Bareiro, Josué (89. Keltjens), Acolatse (89. Varenne) - Agudelo (70. Meli). Trenér: Abukasis.

Slavia: Kolář - Kúdela, Hovorka, Bořil - Malínský (58. Masopust), Traoré (46. Stanciu), Oscar (90. Sima), Ševčík (75. Lingr), Provod - Tecl (58. Kuchta), Musa. Trenér: Trpišovský.