Slavia uhájila vedení v lize, Příbram a Ostrava doma vyhrály

foto Utkání 5. kola první fotbalové ligy: Slavia Praha - Slovan Liberec, 10. srpna 2019 v Praze. Lukáš Masopust (uprostřed) ze Slavie se raduje z úvodního gólu.

Praha - Fotbalisté Slavie porazili v utkání pátého kola první ligy Liberec 1:0 a pojistili si vedení v tabulce. Ostrava vyhrála na domácím hřišti 4:2 nad Bohemians 1905, Příbram si doma poradila s Českými Budějovicemi 2:0. Olomouc jen remizovala s poslední Karvinou 1:1.

Zápas, který se hrál v Edenu kvůli disciplinárnímu trestu Pražanů za výtržnosti fanoušků bez diváků, rozhodl v 39. minutě Lukáš Masopust. Obhájce titulu napravil minulou úvodní ztrátu v nové sezoně z Karviné a uhájil vedení v tabulce. Druhá Plzeň ztrácí tři body a může se znovu dotáhnout v případě nedělního vítězství nad Slováckem. Liberec počtvrté za sebou nebodoval a zůstal předposlední.

Disciplinární komise potrestala Slavii za výtržnosti v úvodním domácím duelu s Olomoucí, při němž chuligáni naházeli pyrotechniku do sektoru hostů. Červenobílí už hráli bez fanoušků v roce 2011, kdy měli uzavřené hlediště na tři zápasy. Před dnešním utkáním se liga naposledy hrála před prázdným stadionem před sedmi lety, kdy za výtržnosti pykala Sparta.

Přestože Ostrava doma znovu prohrávala 0:1, dokázala skóre otočit hlavně zásluhou dvou gólů Nemanji Kuzmanoviče. Baník na domácí půdě naplno zabodoval po sérii pěti zápasů, ve kterých uhrál jediný bod. Ostrava porazila "Klokany" v pátém soutěžním utkání za sebou.

Příbram potvrdila, že se jí proti jihočeskému nováčkovi daří, a vyhrála nad ním v osmém soutěžním utkání za sebou. O góly se už v prvním poločase postarali Marko Alvir a Michal Škoda.

Karviná zachránila remízu 1:1 v Olomouci a získala druhý bod v sezoně. Domácí poslal do vedení ve 37. minutě Václav Jemelka, šest minut před koncem odpověděl Michal Petráň. Slezané však nedokázali porazit Sigmu ani v pátém zápase nejvyšší soutěže a zůstávají poslední v tabulce.

Sobotní zápasy 5. kola první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Slovan Liberec 1:0 (1:0)

Branka: 39. Masopust. Rozhodčí: Marek - Melichar, Vitner - Adam (video). ŽK: Hušbauer, Coufal - Potočný, Hybš, Kačaraba. Bez diváků.

Baník Ostrava - Bohemians Praha 1905 4:2 (2:1)

Branky: 24. a 64. Kuzmanovič, 29. Šindelář, 69. Smola - 17. Hronek, 61. Vacek z pen. Rozhodčí: Zelinka - Mokrusch, Pečenka. ŽK: Fillo - Valeš, Hronek, Hašek (trenér). Diváci: 8350.

1. FK Příbram - Dynamo České Budějovice 2:0 (2:0)

Branky: 9. Alvir, 35. Škoda. Rozhodčí: Berka - Flimmel, Vlček. ŽK: Polidar - Javorek, Novák, Mršič, Kladrubský, Mustedaganič. Diváci: 3186.

Sigma Olomouc - MFK Karviná 1:1 (1:0)

Branky: 37. Jemelka - 84. Petráň. ŽK: Jemelka, Nešpor - Lingr, Petráň. Rozhodčí: Hrubeš - Koval, Poživil. Diváci: 3776.

1. Slavia 5 4 1 0 8:1 13
2. Plzeň 4 3 1 0 8:4 10
3. Ostrava 5 3 0 2 9:6 9
4. Jablonec 4 2 1 1 9:3 7
5. Sparta 4 2 1 1 7:4 7
6. Příbram 5 2 1 2 6:7 7
7. Olomouc 5 2 1 2 4:5 7
8. Mladá Boleslav 3 2 0 1 5:4 6