Slavia si poradila s Brnem 4:0, Slovácko v oslabení prohrálo s Libercem 1:2

foto 5. kolo první fotbalové ligy: Zbrojovka Brno - Slavia Praha, 28. srpna 2022 v Brně. Zleva brankář Martin Berkovec z Brna, Matěj Hrabina z Brna a Peter Olayinka ze Slavie.

Praha - Fotbalisté Slavie zvítězili v 5. kole první ligy na půdě nováčka z Brna hladce 4:0 a vedou neúplnou tabulku o dva body před trojicí Liberec, Sparta a Plzeň. Západočeský obhájce titulu má ale jedno odložené utkání k dobru. Liberec v dlouhé přesilovce vyhrál 2:1 na Slovácku a připravil mu premiérovou porážku v této sezoně nejvyšší soutěže. Hradec Králové v mladoboleslavském azylu udolal oslabenou Olomouc 1:0. Ve všech třech dnešních zápasech udělili rozhodčí červenou kartu.

Slavia hrála v Brně tři dny po čtvrteční výhře 2:0 po prodloužení nad Čenstochovou a postupu do skupiny Evropské konferenční ligy, duel se Zbrojovkou ale měla od začátku pevně pod kontrolou. Pražané rozhodli už během první půle, kdy se trefili Stanislav Tecl, David Douděra a poté do vlastní sítě domácí Jiří Texl. Červenobílí od 57. minuty dohrávali bez vyloučeného stopera Aihama Ousoua, přesto ještě skóroval Christ Tiéhi.

Slávisté v lize bodovali s Brnem poosmé za sebou a zvítězili v posledních čtyřech kolech. V této sezoně nejvyšší soutěže dali Pražané už 18 branek a mají suverénně nejlepší útok. Zbrojovka poprvé po návratu mezi elitu nebodovala, k dobru však má odložený zápas v Plzni.

Liberec rozhodl v Uherském Hradišti na přelomu poločasů. Nejprve ve 45. minutě otevřel skóre Theodor Gebre Selassie, vzápětí byl vyloučen domácí Vlastimil Daníček a pět minut po změně stran zvýšil v přesilovce Mick van Buren, který s pěti góly vede tabulku střelců. Za oslabené Slovácko snížil v 64. minutě z penalty střídající Ondřej Mihálik.

Liberec nad Slováckem zvítězil po třech porážkách a v lize naplno bodoval po dvou kolech. Slovácko naopak po čtvrtečním postupu do skupiny Konferenční ligy poprvé v sezoně v nejvyšší soutěži prohrálo. Celek z Uherského Hradiště doma v lize nebodoval po osmi zápasech a patří mu sedmá příčka.

Nedaří se Olomouci, která po výhře v úvodním kole v Ostravě počtvrté za sebou utrpěla porážku. Hanáci hráli v mladoboleslavském domácím azylu Hradce Králové od 42. minuty bez vyloučeného Lukáše Vraštila a v 53. minutě inkasovali jediný gól utkání od Petra Kodeše. Defenzivní univerzál skóroval v lize poprvé. Východočeši poskočili na páté místo, Sigma je na 13. pozici jen o skóre před nejhorší trojicí Jablonec, Zlín a Pardubice.

Už v sobotu Plzeň gólem v nastavení vydřela výhru 1:0 v Českých Budějovicích a zůstává jediným neporaženým týmem v ligovém ročníku. Sparta jen remizovala v pražském derby s Bohemians 1905 1:1, stejným výsledkem se rozešel Jablonec s Ostravou. Teplice hrály se Zlínem bez branek a Mladá Boleslav zvítězila nad Pardubicemi 3:0 v jejich domácím azylu v Ďolíčku. V úterý a ve středu pokračuje liga vloženým kolem.

Výsledky nedělních zápasů 5. kola první fotbalové ligy:

Zbrojovka Brno - Slavia Praha 0:4 (0:3)

Branky: 19. Tecl, 28. Douděra, 36. vlastní Texl, 75. Tiéhi. Rozhodčí: Klíma - Hájek, Hrabovský - Kocourek (video). ŽK: Hrabina, Endl (oba Brno). ČK: 57. Ousou (Slavia). Diváci: 10.200 (vyprodáno).

1. FC Slovácko - Slovan Liberec 1:2 (0:1)

Branky: 64. Mihálik z pen. - 45. Gebre Selassie, 50. Van Buren. Rozhodčí: Radina - Váňa, Černoevič - Zelinka (video). ŽK: Ljovin, Havlík, Šimko - Varfolomejev, Preisler, Mikula, Frýdek. ČK: 45.+2 Daníček (Slovácko). Diváci: 4332.

FC Hradec Králové - Sigma Olomouc 1:0 (0:0)

Branka: 53. Kodeš. Rozhodčí: Proske - Kotík, Bureš - Adámková (video). ŽK: Klíma, Smrž, Ryneš, Čech - Poulolo, Zorvan. ČK: 42. Vraštil (Olomouc). Diváci: 1051.

1. Slavia 5 4 0 1 18:4 12
2. Liberec 5 3 1 1 11:6 10
3. Sparta 5 3 1 1 9:4 10
4. Plzeň 4 3 1 0 7:4 10
5. Hradec Králové 5 3 0 2 5:4 9
6. Bohemians 1905 5 2 2 1 9:6 8
7. Slovácko 5 2 2 1 8:7 8
8. Brno 4 2 1 1 7:7 7