Slavia prohrála na hřišti Jihlavy, Jablonec zdolal Teplice

foto Zápas 17. kola první fotbalové ligy mezi FC Vysočina Jihlava a SK Slavia Praha 17. února v Jihlavě. Zleva Jakub Fulnek z Jihlavy, Josef Hušbauer ze Slavie a Jan Sýkora ze Slavie.

Praha - Fotbalisté druhé Slavie nezvládli vstup do jarní části sezony. Úřadující mistři při prvoligové premiéře trenéra Jindřicha Trpišovského nečekaně prohráli v Jihlavě 0:1. Na lavičce Vysočiny naopak vyšel soutěžní debut Martinu Svědíkovi, jehož tým poskočil na předposlední pozici o dva body před Ostravu. Baník v záchranářské bitvě 17. kola doma podlehl Slovácku 1:2.

Bezbrankový stav v Jihlavě ukončil už v desáté minutě Pavel Dvořák. "Sešívaní" sice měli ve zbytku utkání velkou herní i střeleckou převahu, ale domácí podržel brankář Matej Rakovan, který proti bývalému týmu předvedl výborný výkon.

Slavia od roku 2006 nedokázala v Jihlavě vyhrát šestý ligový zápas po sobě, bývalý kouč Liberce Trpišovský na Vysočině neuspěl ani na pátý pokus. Obhájci titulu jsou v tabulce druzí o skóre před třetí Olomoucí, která v nedělním šlágru přivítá vedoucí Plzeň. Viktoria má v čele čtrnáctibodový náskok.

Slovácko se jako první prosadilo ve 33. minutě zásluhou Stanislava Hofmanna a na začátku druhého poločasu zvýšil Tomáš Zajíc. Baník, za který nastoupilo hned sedm zimních posil, čtvrt hodiny před koncem snížil po brance Tomáše Poznara. Tým z Uherského Hradiště ale už vedení nepustil a v nejvyšší soutěži venku vyhrál po 14 měsících a 14 zápasech.

Začátek jarní části doma nevyšel ani Mladé Boleslavi, která podlehla Karviné 0:1. Až v nastavení rozhodl o triumfu hostů bývalý boleslavský útočník Tomáš Wágner. Domácí přes herní i střeleckou převahu nedokázali překonat dobře chytajícího brankáře Patrika Le Gianga. Karviná venku zvítězila poprvé v ligové sezoně.

Jablonec otočil duel s Teplicemi a na svém hřišti zvítězil 2:1. Hosty poslal v šesté minutě do vedení Jakub Hora, ale za půl hodiny srovnal Vladimir Jovovič a v 87. minutě rozhodl z penalty Jan Chramosta, zimní posila domácích. Vítěznou obnovenou soutěžní premiéru na lavičce Jablonce zažil trenér Petr Rada, který v minulosti vedl i Teplice.

Bohemians 1905 v Ďolíčku zdolali Brno 1:0 a posunuli se na šesté místo tabulky. Zápas rozhodl v 63. minutě z penalty Dominik Mašek a Pražané už výhru udrželi i po vyloučení Siima Lutse z 66. minuty. "Klokanům" se povedla odveta za lednové prohrané finále zimního Tipsport ligy s Brnem, naopak kouči Zbrojovky Romanu Pivarníkovi v den jeho 51. narozenin nevyšel návrat do Ďolíčku, kde dříve trénoval.

Zlín doma remizoval 1:1 s Duklou a neoblíbeného soupeře v první lize neporazil posedmé za sebou. Hosté se v 62. minutě ujali vedení díky Danielu Tetourovi, v 73. minutě odpověděl Petr Hronek. Za bezbrankového stavu brankář Dukly Filip Rada zneškodnil penaltu Mirzadu Mehanovičovi. Pražané se ani na devátý pokus nedočkali venkovního vítězství v ligovém ročníku.

Nedělní program 17. kola vedle zápasu Olomouc - Plzeň ještě nabídne souboj páté Sparty se čtvrtým Libercem.

Statistika sobotních zápasů 17. kola první ligy

--------

Fastav Zlín - Dukla Praha 1:1 (0:0)

Branky: 73. Hronek - 62. Tetour. Rozhodčí: Příhoda - Mokrusch, Dresler. ŽK: Ostojič (Dukla). Diváci: 3024.

FK Jablonec - FK Teplice 2:1 (1:1)

Branky: 36. Jovovič, 87. Chramosta z pen. - 6. Hora. Rozhodčí: Královec - Hájek, Myška. ŽK: Lischka - Ljevakovič. Diváci: 1710.

FK Mladá Boleslav - Karviná 0:1 (0:0)

Branka: 90.+1 Wágner. Rozhodčí: Julínek - Pelikán, Horák. ŽK: Hubínek, Matějovský, Křapka - Štepanovský, Šisler, Kalabiška. Diváci: 2166.

Baník Ostrava - 1. FC Slovácko 1:2 (0:1)

Branky: 74. Poznar - 33. Hofmann, 51. Zajíc. Rozhodčí: Hrubeš - Koval, Flimmel. ŽK: Jirásek - Zajíc, Hofmann. Diváci: 6074.

Vysočina Jihlava - Slavia Praha 1:0 (1:0)

Branka: 10. Dvořák. ŽK: Schumacher, Ikaunieks - Sýkora, Kolář, Danny, Deli. Diváci: 3789.

Bohemians Praha 1905 - Zbrojovka Brno 1:0 (0:0)

Branka: 63. Mašek z pen. Rozhodčí: Franěk - Arnošt, Boček. ŽK: Luts - Kryštůfek, Krejčí, Sukup. ČK: 66. Luts. Diváci: 3855.