Skupina útočníků zastřelila haitského prezidenta Jovenela Moiseho

foto Ilustrační foto - Prezident Haiti Jovenel Moise (na snímku ze 7. února 2020).

Port-au-Prince - Skupina neznámých ozbrojenců dnes zastřelila haitského prezidenta Jovenela Moiseho a těžce zranila jeho manželku. Útok se odehrál v prezidentově soukromé rezidenci v metropoli Port-au-Prince. Vraždu hlavy chudé karibské země, zmítané roky protivládními protesty i násilím ozbrojených gangů, odsoudila řada států včetně Česka. Vedení Haiti se ujal premiér Claude Joseph, který vyhlásil na dva týdny výjimečný stav, na bezpečnost v zemi tak dohlíží armáda. Joseph vyzval k mimořádnému zasedání Radu bezpečnosti OSN, která se sejde ve čtvrtek.

Joseph v projevu k národu oznámil, že armáda a policie mají situaci pod kontrolou. Vyzval obyvatele ke klidu a vyjádřil přesvědčení, že zvítězí demokracie. Obavy z nepokojů ale už vedly sousední Dominikánskou republiku k uzavření hranic, za znepokojivou označil situaci i americký prezident Joe Biden. Uzavřeno bylo mezinárodní letiště v Port-au-Prince.

Kdo za útokem na prezidenta stojí, není zatím jasné. Haitský velvyslanec ve Spojených státech Bocchit Edmond novinářům řekl, že útočníci se do rezidence dostali tak, že se vydávali za agenty americké Agentury pro potírání narkotik (DEA). "Máme videozáznamy a jsme přesvědčeni, že to byli žoldáci, byl to plánovaný útok, byli to profesionální zabijáci," řekl Edmond. Dodal, že útočníci mezi sebou mluvili španělsky a že se jim možná už podařilo utéct za hranice, pravděpodobně do sousední Dominikánské republiky.

Podle haitské ústavy by měla v případě absence prezidenta "kvůli demisi, sesazení či fyzické či duševní neschopnosti" zemi vést vláda do zvolení nového šéfa státu. Podle haitského sociologa Alexe Dupuyho, jehož citovala agentura AP, je ale v této zemi těžko něco předvídat na základě zákonů. Prezident Moise už přes rok vládl pomocí dekretů, protože volební období posledního parlamentu vypršelo loni v lednu a nové volby se kvůli nepokojům nekonaly. Před necelými dvěma týdny Moise oznámil, že nové parlamentní a prezidentské volby budou v září, spolu s referendem o nové ústavě. V těchto volbách by Moise kandidovat nemohl, protože dva mandáty v řadě současná ústava zakazuje.

Třiapadesátiletý Moise, který byl prezidentem od února 2017, čelil během své vlády řadě protivládních protestů kvůli zhoršující se ekonomické situaci i nepotrestané zpronevěře státních peněz za bývalého vedení země. Letos začátkem roku oznámil, že se ho opozice chystala zabít. Krátce nato opozice jmenovala svého prozatímního prezidenta, protože podle ní Moisemu v únoru skončil mandát. Ten ale tvrdil, že mu mandát končí až za rok. Důvodem sporu bylo opakování předchozích prezidentských voleb.

Manželka prezidenta Martine Moiseová je podle haitského velvyslance v USA ve vážném, ale stabilizovaném stavu a má být převezena do nemocnice v Miami. Podle EFE jsou v pořádku i tři děti prezidentského páru.

"Myslela jsem, že je to zemětřesení, tak silná byla ta střelba," popsala agentuře AP žena ze sousedství prezidentské rezidence. "Prezident měl problémy s řadou lidí, ale nečekali jsme, že takto zemře," dodala. Žena, která ze strachu o život neuvedla své jméno, srovnala událost se zemětřesením. Tuto zemi totiž postihlo několikrát ničivé zemětřesení a zejména to z roku 2010 s asi 300.000 oběťmi ještě zhoršilo ekonomickou situaci velké části obyvatel.

Jedenáctimilionové Haiti bývá označováno za nejchudší zemi západní polokoule. I proto sílí činnost gangů, které unášejí lidi kvůli výkupnému. Jako rukojmí berou pouliční prodejce, studenty, policisty, jeptišky, kněze či členy humanitárních organizací, včetně cizinců. Řada obyvatel utíká do Dominikánské republiky, která letos oznámila výstavbu hraniční zdi ve snaze zastavit nelegální migraci i pašování drog. Podle serveru BBC bylo v červnu jen v Port-au-Prince přes 150 lidí zavražděno a na 200 lidí uneseno.

Vraždu haitského prezidenta odsoudilo dnes několik opoziční uskupení na Haiti a také řada zahraničních politiků. Kolumbie vyzvala Organizaci amerických států (OAS), aby na ostrov poslala misi. Útok odsoudilo i české ministerstvo zahraničí. "Ať jsou politické rozpory jakkoli hluboké, jejich řešením nesmí být násilí. Důrazně odsuzujeme vraždu Jovenela Moiseho a vyzýváme k poklidnému řešení politické krize na Haiti," napsal Černínský palác na twitteru.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 26. září 2021

Očekáváme v 1:00 15°C

Celá předpověď