Skupina Satanic Temple žaluje Netflix a Warner Bros o miliony

foto Logo internetové videopůjčovny a televize Netflix.

Washington - Americká aktivistická skupina Satanic Temple žaluje společnosti Netflix a Warner Brothers o 50 milionů dolarů (1,1 miliardy Kč) za to, že v jednom seriálu údajně okopírovaly její sochu modly s hlavou kozla zvané Bafomet, a poškodily tak její jméno. Informuje o tom server americké televize CNBC a britská BBC.

Žaloba se týká hororového seriálu The Chilling Adventures of Sabrina (Sabrinina děsivá dobrodružství), natočeného podle stejnojmenného komiksu o dívce, jež je napůl čarodějnicí. Podle komiksu vznikl i seriál Sabrina - mladá čarodějnice, známý i českým divákům. Warner Brothers je producentem pořadu, který vysílá internetová televize Netflix. Ani jedna ze společností nechtěla žalobu komentovat.

Skupina Satanic Temple vznikla podle BBC v roce 2012 a klade si za cíl prosazovat oddělení státu a církve, satana má jako symbol "opozice vůči zneužívání moci". Ve Spojených státech má 15 poboček a tvrdí, že jejím cílem je propagovat "laskavost a pochopení mezi všemi lidmi". Postavu satana údajně vnímá jako rebela vůči autoritě boha a nikoli jako ďábelskou bytost.

Organizace v žalobě argumentuje tím, že postavy v seriálu uctívají ďábla a provozují satanistické praktiky, kanibalismus a dopouštějí se mučení a vražd. Členové Satanic Temple jsou nyní s takovým jednáním spojováni, píše se v žalobě. Modla podobná ikoně skupiny se podle spoluzakladatele organizace Luciena Greavese objevila ve čtyřech epizodách seriálu.

Socha Bafometa vznikla jako součást jedné kampaně skupiny v roce 2014. "Od té doby se stala symbolem, který nás (satanisty) představuje jako lidi," řekl Greaves. Použití sochy tvůrci seriálu ve zmíněním kontextu podle něj veškeré toto úsilí hatí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 21:00 23°C

Celá předpověď