Skupina O5 a Radeček hrála na střeše Kotvy

foto Skupina O5 a Radeček zahájila 22. července 2020 na střeše obchodního domu Kotva v Praze Turné na střechách 2020. Vpravo je zpěvák Tomino Polák.

Praha - Poprocková skupina O5 a Radeček dnes na střeše pražského obchodního domu Kotva zahájila sérii pěti koncertů konaných na střechách různých budov. Známé hity jako Vloupám se, Máš mě na svědomí nebo Sex ve sprše odehrála šumperská kapela v netradičních akustických aranžích. Jako host vystoupil pražský písničkář Láska.

V zaplněné venkovní restauraci na střeše Kotvy vystupujícím aplaudovala přibližně stovka návštěvníků, mezi nimiž převažovaly ženy. Přítomní si vedle melodické hudby užívali výhled, kdy se za zády kapely vypínaly věže Týnského chrámu a Pražský hrad. "K této písni nelze mít lepší kulisu," konstatoval zpěvák Tomáš Polák před skladbou s názvem Praha.

Mnozí z posluchačů se členy skupiny odzpívali texty většiny písní, z nich velká část pocházela z loňského alba Dobrý zprávy. Zazněly i známé filmové písně. Posluchači si tak stejnojmennou skladbou připomněli filmovou komedii LOVEní i píseň Budu rád, kterou ve filmu Špindl použil režisér Milan Cieslar. V závěru koncertu O5 a Radeček zahráli také To až jednou, šestý singl s klipem z posledního alba, v němž muzikanti z jesenických hor zpívají o smrti. "Bavit se o smrti je pro někoho tabu, ale určitě každý z nás o ní občas přemýšlí. Neutečeš jí, ale nemusíš být na ni sám. A o tom je náš nový klip," představil novinku zpěvák Polák.

Turné na střechách pokračuje v Hradci Králové (knihovna), ve Zlíně (Baťův institut), Zábřehu (kavárna Lucerna) a sérii střešních koncertů zakončí kapela 30. července v Olomouci na střeše Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

O5 a Radeček od roku 1997 podporuje aktivity dětských domovů ve spolupráci s časopisem Zámeček. Na pomoc opuštěným dětem věnuje také část výtěžku z Turné na střechách. Letos v březnu v období nouzového stavu podpořili členové kapely O5 a Radeček obyvatele uzavřené zóny v oblasti Litovle a Uničova, když odehráli on-line koncert vysílaný ze studia. Během něj mohli diváci posílat v přímém přenosu povzbudivé vzkazy lidem do uzavřené oblasti nebo prostřednictvím dárcovské platformy Donio.cz poukázat libovolnou finanční částku ve prospěch místních dobročinných organizací.

Svůj první koncert odehrála skupina O5 a Radeček v roce 1992 na známém folkovém festivalu Mohelnický dostavník před deseti tisíci lidmi. V následujících letech objížděli největší folkové a country scény. Po žánrové přeměně na konci 90. let se stali představiteli tuzemského popu s hity Praha, Kristián nebo Máš mě na svědomí. Velký význam měl duet Vloupám se z roku 2014. Videoklip se slovenskou zpěvačkou Márií Čírovou zaznamenal na YouTube téměř 9,5 milionu zhlédnutí a nastartoval skomírající kariéru kapely. Klip přitom skupina natočila na mobil na pražském Vyšehradě v době, kdy uvažovala o svém rozchodu a její členové netušili, jak velký bude mít skladba dopad.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 11:00 10°C

Celá předpověď