Skupina o záchranu se v 1. lize nedohraje, nikdo nesestoupí

foto Utkání 2. kola nadstavby první fotbalové ligy, skupina o záchranu: MFK Karviná - SFC Opava, 23. června 2020 v Karviné. Zleva Matěj Hrabina z Opavy a Marek Janečka z Karviné.

Praha - Nadstavbová skupina o záchranu se v první fotbalové lize nedohraje a do druhé ligy nikdo nesestoupí. Ligová fotbalová asociace (LFA) oznámila, že výskyt nového koronaviru v týmu Opavy, která dnes musela do dvoutýdenní karantény, znemožní dokončení skupiny. Ligový výbor proto v nejbližších dnech rozhodne o předčasném ukončení sezony nejvyšší soutěže.

V šestičlenné skupině o záchranu zbývala sehrát dvě kola, která byla už na začátku července odložena kvůli několika případům koronaviru v týmu Karviné. Po třítýdenní vynucené pauze se měly hrát tři zápasy dnes a tři v neděli. Nález covidu-19 u jednoho hráče Opavy ale dokončení sezony zhatil. Vzhledem k dvoutýdenní karanténě Slezanů by se skupina o záchranu nestihla dohrát do 2. srpna, který byl nejzazším termínem.

Žádný z trojice týmů Karviná, Opava a Příbram, jimž hrozil pád do druhé ligy, tak nesestoupí. Do nejvyšší soutěže prošly vítězné Pardubice a druhá Zbrojovka Brno, třetí Dukla Praha nepostoupí. V minulém týdnu kluby rozhodly o zrušení baráže. Příští ročník první ligy bude hrát 18 týmů.

LFA zatím zbylá dvě kola odložila. Mandát k ukončení soutěže má ligový výbor, který zasedne v nejbližších dnech, zřejmě hned v pátek. První liga dosud nikdy v historii nebyla předčasně ukončena, pouze v sezoně 1944/45 se kvůli válce vůbec nehrála.

"S ohledem na nemožnost dohrát všechna utkání první ligy ve stanoveném nejzazším termínu do 2. srpna bude ligový výbor v nejbližších dnech nucen učinit rozhodnutí o ukončení soutěžního ročníku první ligy bez určení konečného pořadí družstev," uvedla LFA v prohlášení.

Zbylé dvě nadstavbové skupiny o titul a o Evropu se dohrály. Konečné pořadí sice nakonec nebude určeno, Slavia Praha ale o obhajobu mistrovského primátu nepřijde. Nic se také nemění na tom, že spolu s mistrem zamíří do evropských pohárů Plzeň, Sparta, Jablonec a Liberec.

Nákazu koronavirem u jednoho hráče v opavském týmu oznámila jen pár hodin před dnešním plánovaným domácím zápasem s Olomoucí ředitelka krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. Nejmenovaný fotbalista podle ní začal mít zdravotní problémy v úterý nebo ve středu, do té doby trénoval s týmem.

"Všichni musí jít do karantény, všichni na testy. Objednáváme je na testy, pak budou 14 dní v karanténě, potom půjdou znovu na testy. Také nařizujeme dezinfekci celého stadionu včetně masáží, rehabilitací, šaten," uvedla Svrčinová. Hygienici vpodvečer v tiskové zprávě upřesnili, že pozitivně testovaný fotbalista byl v kontaktu s 23 hráči a dalšími sedmi osobami z týmu. Uvedli, že v souvislosti s nákazou v opavském klubu pokračuje epidemiologické prošetřování.

"Nakaženým je hráč A-mužstva, který nás v úterý odpoledne po tréninku telefonicky informoval, že se necítí dobře. Doporučili jsme mu kontaktovat obvodního lékaře, který jej následně odeslal na testy. Testům se podrobil ve středu dopoledne a ve čtvrtek dopoledne ho kontaktoval jeho lékař s tím, že výsledky byly pozitivní. Od úterního tréninku nebyl hráč s nikým v kontaktu a zůstal doma. Byl vytvořen seznam epidemiologicky významných kontaktů - tyto osoby musí absolvovat testy a s okamžitou platností jim byla nařízena karanténa," řekl pro klubový web opavský ředitel Jaroslav Rovňan.

Ve skupině o záchranu měly už před plánovanou dohrávkou jistotu udržení Olomouc, Teplice a Zlín. Karviná měla náskok dvou bodů na předposlední Opavu a poslední Příbram. Nález v Opavě všem třem ohroženým klubům pomohl, v případě dohrání soutěže by totiž nejhorší z nich sestoupil.

"Velice mě mrzí reakce některých lidí, které jsou dle mého názoru za hranou zdravého rozumu. Nyní si nepřejeme nic jiného, než aby byli všichni ostatní zdraví a dotyčný hráč brzy v pořádku," uvedl Rovňan.

Dukla se smiřuje s tím, že se letos do první ligy nevrátí. "Pro mě je to opravdu velké překvapení. Nakaženému hráči přeji brzké uzdravení. Tímto zůstává FK Dukla Praha s největší pravděpodobností ve druhé lize, další komentář je asi zbytečný. Mám pouze obavy o příští soutěžní ročník, bude to jeden velký zmatek," uvedl na sociální síti výkonný a sportovní ředitel Dukly Pavel Vandas.

Skupinu o záchranu už na začátku července zkomplikovalo několik pozitivních případů v týmu Karviné. Kontrolní test v minulém týdnu již měli všichni hráči negativní a mohli se vrátit do tréninku. V květnu při restartu ligy po dlouhé pauze od poloviny března měli po jednom nakaženém hráči ve Slavii a v Mladé Boleslavi, to ale tehdy obnovení sezony nezhatilo.

Tabulka skupiny o záchranu:

1. Olomouc 33 9 13 11 39:40 40
2. Teplice 33 9 11 13 37:51 38
3. Zlín 33 9 6 18 30:52 33
4. Karviná 33 5 12 16 25:46 27
5. Opava 33 5 10 18 17:50 25
6. Příbram 33 6 7 20 21:55 25

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je úterý 11. srpna 2020

Očekáváme v 5:00 19°C

Celá předpověď