Skupina Creditas koupila plný podíl britské části energetické firmy InterGen

foto Paroplynová elektrárna - ilustrační snímek.

Praha - Investiční skupina Creditas finančníka Pavla Hubáčka koupila stoprocentní podíl v britské části energetické skupiny InterGen. Tu dosud vlastnila spolu s čínskými partnery společnost Sev.en Global Investments. Creditas tím získala čtyři paraplynové elektrárny ve Velké Británii. ČTK o tom dnes informovala skupina Creditas. Hodnotu transakce strany nezveřejnily.

"Touto akvizicí vstupuje naše energetická divize na zahraniční trh. Kromě obrovské investiční příležitosti, je to pro nás rovněž příležitost uplatnit naše know-how na větším než českém trhu a diverzifikovat investice i mimo státy EU,“ řekl výkonný ředitel Creditas Jiří Hrouda.

Energetická společnost InterGen je jedním z největších nezávislých výrobců elektřiny na britských ostrovech. Jeho energetické kapacity mají výkon 2860 megawattů. Ten je rozložený mezi tři paroplynové elektrárny v různých lokalitách s plynovými turbínami s kombinovaným cyklem a jednu flexibilní elektrárnu s plynovou turbínou s otevřeným cyklem pro poskytování rychlých služeb výkonové rovnováhy. V roce 2021 dosáhla společnost InterGen zisk před zdaněním (EBITDA) 121 milionů liber (cca 3,27 miliardy Kč).

Poloviční podíl v nadnárodní skupině InterGen koupila v roce 2019 společnost Sev.en Energy. Na začátku loňského roku začala řídit všechny zahraniční investice, které dříve realizovala Sev.en Group miliardáře Pavla Tykače, nová společnost Sev.en Global Investments. Sev.en Energy po rozdělení řídí česká aktiva skupiny. Druhou polovinu britského InterGen měly čínské státní energetické skupiny China Huaneng a Guangdong Energy. InterGen provozuje elektrárny také v Austrálii, této části se však transakce netýká.

Skupina Creditas se zaměřuje na dlouhodobé investice, podniká zejména ve finančních službách, energetice a realitách. Před touto akvizicí dosahoval objem jejich aktiv hodnoty kolem 130 miliard korun. Zakladatelem a majoritním akcionářem je Pavel Hubáček.

V energetice Creditas působí od roku 2013. Její energetická divize UCED je čtvrtým největším distributorem energií v České republice. Kromě distribuce energií se zaměřuje na výrobu elektřiny, tepla a je rovněž poskytovatelem služeb výkonové rovnováhy. UCED chce do roku 2030 provozovat virtuální elektrárnu s výkonem 1000 MW, která bude agregovat obnovitelné zdroje a plynové elektrárny umožňující spalování vodíku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 8. června 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď