Skupina Čechomor vydala klip s Kandráčovci a chystá se s nimi na turné

foto Ilustrační foto - František Černý ze skupiny Čechomor, která s velkoplošnou projekcí filmu Rok ďábla zahájila 30. srpna 2018 mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady.

Praha - Skupina Čechomor navázala na předchozí spolupráci se slovenskými Kandráčovci a nahrála s nimi píseň Byla vojna. Singl doprovází také videoklip. Píseň i klip předznamenávají společné turné obou hudebních seskupení, která svoji tvorbu staví na folkloru. První koncert turné se uskuteční 4. června v Českém Krumlově. ČTK o tom informovali hudebníci Čechomoru zpěvák a houslista Karel Holas a zpěvák a kytarista František Černý.

"Skladbu Byla vojna jsme natočili už dříve, ale napadlo nás, že bychom ji s Kandráčovci mohli vzkřísit. Oni dodali kus svého umu, takže má i česko-slovenský text, a v novém kabátu je zase jiná a dokonalá," uvedl Holas.

Klip, který píseň doprovází, vznikl ze záznamu společného vystoupení na podporu Ukrajiny. Mimořádnost koncertu podtrhla skutečnost, že se odehrával na dvou místech současně. "Vytvořili jsme spolu hudební most mezi Prahou a Košicemi a s výsledkem jsme byli spokojení. Vybralo se přes 12,5 milionu korun," uvedl Černý.

Singl a klip jsou ochutnávkou společného turné, kterého se vedle Kandráčovců zúčastní také zpěvačka Martina Pártlová a písničkář Voxel. Vedle koncertu v Českém Krumlově zahrají také 23. července v Dolní Lomné, 6. srpna ve Starém Hrozenkově a 27. srpna v Telči.

"Kromě aktuálního singlu zahrajeme mnoho dalších společných písní. Po našem prvním soustředění, které se uskutečnilo v březnu v Praze, je jasné, že tato spolupráce bude velkolepá," konstatoval Holas. "Diváci neuvidí dvě samostatná představení, ale vystupující se v průběhu večera několikrát propojí v jeden celek a budou hrát bez přestávky tři hodiny," dodal.

Skupina Čechomor se původně jmenovala 1. českomoravská nezávislá hudební společnost a vznikla v roce 1988 ve Svitavách. Její členové nejprve hráli na tržištích kramářské písně. I když později jejich hudba získala rockovější náboj, folklorní základ v ní zůstal. První album Dověcnosti vydala v roce 1991. Přelomem pro kapelu byl rok 2001, za který získala tři ceny Anděl - jako skupina roku, za album Proměny i za stejnojmennou skladbu. Zatím poslední album Čechomoru nazvané podle jedné ze sbírek básníka Františka Gellnera Radosti života vyšlo před dvěma lety.

Skupinu Kandráčovci založil v roce 2004 Ondrej Kandráč. Členy této skupiny jsou bývalí členové různých folkorních souborů, kteří úzce spolupracují s regionálním vysíláním RTVS v Košicích. Kandráčovci vydali množství alb. V roce 2008 získali jako první lidová hudba na Slovensku najednou dvě platinové desky za prodej nahrávek A čija to chyža a Sinu muj.

jir snm

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď