Skupina A: Švýcaři přestříleli Brity, Rusko přehrálo Bělorusko

foto Utkání skupiny A mistrovství světa v hokeji: Švýcarsko - Velká Británie, 1. června 2021 v Rize. Trenér Švýcarska Patrick Fischer.

Riga - Hokejisté Švýcarska porazili na mistrovství světa v Rize tým Velké Británie 6:3. Rusko porazilo Bělorusko 6:0, posunulo se na první místo tabulky skupiny A a ve čtvrtfinále se utká s Kanadou. Čeští hokejisté porazili Slovensko 7:3 a ve skupině A skončili třetí. Ve čtvrtfinále se utkají s obhájci zlata z Finska.

Rusko porazilo Bělorusko 6:0, ve čtvrtfinále ho čeká Kanada

Hokejisté Ruska porazili na mistrovství světa v Rize Bělorusko 6:0, posunuli se na první místo tabulky skupiny A a ve čtvrtfinále se utkají s Kanadou. Rusové zápas rozhodli již v první třetině, ve které vstřelili pět branek. Dvěma góly se na výhře favorita podílel Nikita Něstěrov, tři body si připsal i Michail Grigorenko. Čisté konto udržel Alexandr Samonov.

Sborná neponechala při cestě za výhrou a posunem do čela tabulky od začátku nic náhodě. Již po 36 sekundách hry otevřel skóre Něstěrov. Když poté v 5. minutě přidal s přispěním bránících Bělorusů druhý gól Galimov, skončil zápas pro brankáře Šostaka, kterého stejně jako v minulém souboji se Švýcarskem nahradil Kolosov.

Ani on ale dlouho neudržel čistý štít. Sice si poradil s tvrdou střelou Provorova, v polovině první třetiny jej ale překonali Šalunov a Grigorenko. V 17. minutě se po rychlém protiútoku prosadil podruhé Něstěrov a zápas byl rozhodnutý.

Rusové mohli ubrat plyn a šetřit síly na čtvrtfinále. Zatímco v úvodní dvacetiminutovce vyslali na běloruské brankáře 17 střel, ve druhé jen čtyři. A to měli dvě přesilové hry. Více práce než Kolosov měl dokonce jeho protějšek Samonov. Obraz hry se nezměnil ani ve třetí části, ve které sice Bělorusové ubránili tři oslabení, ale přesto ještě jednou inkasovali.

"Když vedete 5:0, je těžké hrát dál. Každému je jasné, že je rozhodnuto. Samozřejmě, že jsme se snažili pokračovat, vytvářet si šance, ale musíme i ocenit Bělorusy. Nakonec je fajn, že jsme zápas odehráli s čistým kontem a pomohli Samonovovi," řekl Grigorenko. Ze souboje s Kanadou obavy nemá. "Nezáleží na tom, s kým budeme hrát ve čtvrtfinále. Čeká nás play off a naším cílem je vyhrát zlaté medaile, takže musíme porazit každého," podotkl útočník Columbusu. "Kanada je prostě Kanada a všechny týmy, které do čtvrtfinále postoupily, chtějí vyhrát. Teď už se bude hrát na krev, takže se připravujeme na hokejovou válku," dodal Grigorenko.

Švýcaři přestříleli Brity 6:3 a vedou skupinu A

Dvěma góly pomohl k úspěchu favorita útočník Christoph Bertschy, tři asistence zaznamenal jeho spoluhráč Tristan Scherwey. Na straně poražených byl u všech gólů Liam Kirk. Dva sám dal a na jeden přihrál. Jednadvacetiletý útočník je tak v dosavadním průběhu turnaje jeho nejlepším střelcem se sedmi zásahy za sedm utkání. Svou bilanci však už nevylepší, pro Brity MS končí.

"Jsme sice zklamaní dnešním výsledkem, ale určitě jsme spokojení s turnajem celkově. O něčem vypovídá i to, když cizí trenéři mluvili o tom, že jsme tým, který na turnaji nejvíc maká. I z toho je patrné, jak nám záleží na tom, abych naše hra nějak vypadala. Nejsme sice ten nejšikovnější nebo nejrychlejší tým, ale v naší hře je nejvíce srdce, touhy a vášně," řekl Kirk.

Švýcaři s postupovou jistotou v kapse odehráli s Brity do jisté míry bezstarostný duel. Soupeře výrazně přestříleli (53:26) a svou převahu dokázali vyjádřit i ve skóre. V 11. minutě se jako první prosadil přízemní ranou Hofmann a dal svůj šestý gól na šampionátu.

Ostrované bleskově kontrovali už po 37 sekundách, když Kirk využil obrovskou chybu Corviho a s pomocí vzdálenější tyčky překonal přesnou ranou zápěstím Berru. V tu chvíli se v čele střelecké tabulky dotáhl právě na Hofmanna. Švýcarům vrátil v 17. minutě vedení Loeffel. Při ráně od modré čáry puk podmetl a zdánlivě nepovedená rána skončila po obloučku v brance.

Ve 26. minutě sice znovu vyrovnal v početní výhodě Kirk, ale rovněž v přesilovce odpověděl v polovině zápasu Alatalo a odstartoval klíčovou osmiminutovku Švýcarů, v níž skórovali čtyřikrát. Už po 13 sekundách na něho navázal Bertschy, který se pak trefil i podruhé a už na 6:2 zvýšil Hischier.

Od třetí třetiny nasadili trenéři dnešní brankářské dvojky. Místo Berry nastoupil Nyffeler, na druhé straně nahradil Bownse Whistle. Trochu překvapivě zůstal právě britský gólman nepřekonaný. Švýcaři přece jen zvolnili, jediným střelcem do konce utkání byl v 54. minutě Connolly.

Švýcaři pošetřili síly na čtvrteční čtvrtfinále, soupeře však ještě neznají. "Cítíme se dobře. Když se ohlédneme za zápasy, které jsme tady dosud odehráli, tak jsme dvakrát prohráli, ale v obou případech to bylo s opravdu dobrými týmy," řekl kapitán Raphael Diaz. "Jinak jsme pracovali opravdu tvrdě a ty výhry jsme si zasloužili. Teď už máme ale skupinu za sebou a začne ta opravdová zábava," doplnil Diaz.

Mistrovství světa v hokeji v Rize:

Skupina A (Olympijské sportovní centrum):

Švýcarsko - Velká Británie 6:3 (2:1, 4:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 11. Hofmann (Corvi, Moser), 17. Loeffel (Scherwey, Siegenthaler), 31. Alatalo (Corvi, Hischier), 31. Bertschy (Scherwey), 37. Bertschy (Diaz, Scherwey), 38. Hischier (Kurashev) - 12. Kirk, 26. Kirk (Richardson, Hammond), 54. Connolly (Kirk, Hammond). Rozhodčí: Fraňo, Šír - Hynek, Ondráček (všichni ČR). Vyloučení: 3:4, navíc Mirco Müller (Švýcarsko) 10 min. Využití: 1:1.

Sestavy:

Švýcarsko: Berra (41. Nyffeler) - Diaz, Mirco Müller, Siegenthaler, Loeffel, Moser, Untersander, Alatalo - Ambühl, Corvi, Hofmann - Kurashev, Hischier, Herzog - Andrighetto, Vermin, Meier - Scherwey, Bertschy, Mottet - Rod. Trenér: Patrick Fischer.

Velká Británie: Bowns (41. Whistle) - D. Phillips, O'Connor, Richardson, Tetlow, Clements, Swindlehurst, Ehrhardt - Hammond, Connolly, Kirk - Dowd, Perlini, Lake - Duggan, Myers, J. Phillips - Betteridge, Lachowicz, Venus - Hook. Trenéři: Corey Neilson.

Česká republika - Slovensko 7:3 (2:0, 2:1, 3:2)

Branky a nahrávky: 1. Zadina (Hájek, Moravčík), 16. M. Špaček (Zadina), 23. Radil (Šustr, Šulák), 40. Šulák (M. Špaček), 44. M. Stránský, 46. Blümel (M. Stránský, Moravčík), 60. Hájek (R. Hanzl, Smejkal) - 27. M. Sukeľ (Faško-Rudáš), 49. Bučko (Holešinský. Buc), 59. Pospíšil (Cehlárik, Gachulinec). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Bruggeman - Oliver (oba USA), Constantineau (Fr.) . Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0.

Sestavy:

ČR: Will - Moravčík, Hájek, Klok, Sklenička, Šustr, Šulák, D. Musil - Zadina, R. Hanzl, Flek - Lenc, M. Špaček, M. Stránský - Radil, T. Zohorna, Smejkal - Blümel, A. Musil. Trenér: Filip Pešán.

Slovensko: J. Hudáček (41. Huska) - Gernát, Kňažko, Nemec, Rosandič, Grman, Jánošík, Gachulinec, Bučko - Cehlárik, Slafkovský, Pospíšil - Studenič, Krištof, Lantoši - Faško-Rudáš, M. Sukeľ, Kelemen - Holešinský, Buc, Liška. Trenér: Craig Ramsay.

Rusko - Bělorusko 6:0 (5:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Nestěrov (Grigorenko), 5. Galimov (Gavrikov), 10. Šalunov (Zadorov, Nestěrov), 11. Grigorenko (Slepyšev, Voronkov), 17. Něstěrov (Tarasenko, Barabanov), 53. Voronkov (Slepyšev, Grigorenko). Rozhodčí: Schrader (Něm.), Sternat - Seewald (oba Rak.), Merten (Něm.). Vyloučení: 3:6. Bez využití.

Sestavy:

Rusko: Samonov - Zadorov, Něstěrov, Provorov, Gavrikov, Orlov, Zub - Grigorenko, Voronkov, Slepyšev - Burdasov, Šalunov, Galimov - Tarasenko, Morozov, Barabanov - Švec-Rogovoj, Kameněv, Tolčinskij. Trenér: Valerij Bragin.

Bělorusko: Šostak (5. Kolosov) - Šinkevič, Bailen, Antonov, Znacharenko, Lisovec, Falkovskij, Korobov, Solovjov - Platt, Šarangovič, Klimovič - Komarov, Drozd, Protas - Lopačuk, Kodola, Stefanovič - Děmkov, Bělevič, Paré. Michail Zacharov.