Skupina 15 zemí včetně ČR odsoudila nasazení ruských žoldnéřů v Mali

foto Ilustrační foto - Vrtulník francouzské armády v Mali na snímku ze 19. května 2017.

Paříž/Bamako - Skupina 15 zemí včetně České republiky, Francie či Británie odsoudila rozmístění žoldnéřů z ruské Vagnerovy skupiny v Mali. Země také odsoudily hmotnou a logistickou podporu, kterou Rusko skupině poskytuje, uvedla agentura AFP. Mali a Rusko již dříve mezinárodní kritiku rozmístění žoldnéřů odmítly.

"Pevně odsuzujeme rozmístění žoldnéřů na malijském území," uvedly v prohlášení Francie, Británie, Kanada, Česko, Německo, Itálie a dalších devět zemí. Skupina vyzvala Rusko, aby se vrátilo k "zodpovědnému a konstruktivnímu počínání" v západní Africe. Podle spojenců by nasazení ruských žoldnéřů dále zhoršilo bezpečnostní situaci a stav lidských práv v africké zemi.

Signatáři prohlášení kritizovali malijskou vládu, že "využívá omezené veřejné prostředky, aby zaplatila zahraniční žoldnéře místo toho, aby podpořila malijské armádní síly". Již dříve ale představitelé malijské přechodné vlády uvedli, že mají právo si svobodně zvolit, s kým spolupracovat. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Mali má právo se samo rozhodnout, jak si zajistí bezpečnost.

Podle nejmenovaného francouzského představitele západní síly v Mali zaznamenaly signály, které svědčí o brzkém nasazení Vagnerovy skupiny v zemi. Na letišti v Bamaku vznikly struktury, které umožňují přijetí velkého počtu žoldnéřů, a západní síly zaregistrovaly přítomnost velitelů skupiny v africké zemi.

Mali chce využít jednotky Vagnerovy skupiny pro boj s islamistickými radikály. V bojích se angažuje také Francie, která ohlásila výrazné snížení počtu svých vojáků v zemi. Již dříve Paříž uvedla, že by nasazení ruských žoldnéřů nebylo slučitelné s jejím dalším působením v tomto západoafrickém státě. V Mali jsou i vojenské jednotky dalších evropský zemí, včetně Česka. Skupina zemí dnes ve společném prohlášení uvedla, že je odhodlaná dále chránit civilisty a podporovat boj proti terorismu v Mali i v okolním regionu.

V polovině prosince Evropská unie kvůli vagnerovcům přerušila svou výcvikovou misi ve Středoafrické republice. Brusel také uvalil sankce na lidi a firmy spojené s ruskými žoldnéři.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď