Skotský parlament navrhne nové referendum o nezávislosti na říjen 2023

foto Ilustrační foto - Skotská premiérka Nicola Sturgeonová

Edinburgh - Skotská premiérka Nicola Sturgeonová dnes v projevu v Holyroodu prohlásila, že skotský parlament předloží návrh zákona o referendu o skotské nezávislosti s plánovaným datem 19. října 2023. Referendum by bylo pouze poradním nástrojem, nikoli určujícím. Ani takové referendum ale nemůže Skotsko bez povolení z Londýna uspořádat. Sturgeonová proto oznámila, že o uspořádání referenda dopisem požádá premiéra Borise Johnsona.

V projevu k parlamentu Sturgeonová kritizovala britskou konzervativní vládu v čele s Johnsonem, která Skotsko "vytrhla z Evropské unie", "hrozí obchodní válkou" a dostala zemi na pozici druhého nejhoršího ekonomického růstu ve skupině G20. "Doufám, že Konzervativci prohrají příští volby. Hluboce věřím, že si to zaslouží," prohlásila premiérka a pokračovala: "Nedovolím, aby byla skotská demokracie ve vězení Borise Johnsona".

Podle Johnsona není teď vhodná doba jednat o referendu o skotské nezávislosti, napsala agentura Reuters. Vláda v Londýně nicméně skotský návrh pečlivě prostuduje a zváží, uvedl Johnsonův mluvčí.

"Naše pozice se nezměnila: prioritou britské a skotské vlády by měla být spolupráce a vytrvalé soustředění na záležitosti, o kterých víme, že na nich lidem po celé zemi záleží," řekl novinářům mluvčí.

Sturgeonová dnes zopakovala své prohlášení z poloviny června, že Skotsko má demokratický mandát na vyhlášení referenda o nezávislosti, jelikož ve skotském parlamentu mají většinu strany, které nezávislost podporují, konkrétně Skotská národní strana a Zelení.

Londýn tento tvrzení odmítá a tvrdí, že Skotové se již v roce 2014 vyjádřili, že chtějí zůstat součástí Británie, a to většinou 55 procent hlasů. Dalším argumentem Westminsteru je, že referendum před osmi lety bylo vyhlášeno za podmínky, že půjde o "jednu příležitost a generaci".

"Jednou za generaci podle mě rozhodně není pět let, ale spíš 25 let. Pak můžeme o (referendu) uvažovat znovu," řekl v polovině měsíce lídr Dolní sněmovny Mark Spencer.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď