Skoro třetina nových aut v Číně již jezdí na elektřinu

foto Miniauto Wuling Hong Guang MINI EV.

Čína je už řadu let největším trhem s elektromobily na světě. Nyní však zájem o vozy s tímto pohonem ještě akceleruje. V letošním květnu se jich v této zemi prodalo už čtyři sta tisíc kusů, což je v porovnání se stejný měsícem loňského roku více než dvojnásobek. Navíc, pro zajímavost, tento počet představuje více než polovinu elektrických aut prodaných v tomto měsíci na celém světě. Na celkovém čínském trhu už podíl bateriových elektromobilů a vozidel s pohonem plug-in hybrid činí téměř třetinu. Přesně je to 31 procent.

Momentálně mají „čisté elektromobily“ nad plug-in hybridy výraznou převahu v poměru 23:8 procentům, avšak zájem o druhou jmenovanou kategorii nyní vzrůstá.

Za letošek už bylo v Číně zaregistrováno do provozu 1,8 milionu elektrických vozů. Odhady odborníků předpokládají, že by se na konci roku mohly prodejní statistiky zastavit zhruba na 5-6 milionech kusů.

Nejúspěšnější značkou vyrábějící elektromobily je nyní v Číně koncern BYD, jehož podíl se blíží 28 procentům. Následuje uskupení SAIC-GM Wulling, které dosahuje na více než deset procent. Tesla je třetí se 6,6 procenty.

Nejprodávanějším elektrickým modelem je stále miniauto Wuling Hong Guang MINI EV, které má na svém kontě letos již více než 161.000 registrací. Z modelů, které známe i u nás je v popředí (na 4. pozici) pouze Tesla Model Y.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. dubna 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď